Pierwszy Przegląd Piosenki Aktorskiej odbył się w grudniu 1976 roku. Organizatorem i producentem był wówczas Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Przez lata Przegląd stał się jednym ze znaków rozpoznawczych Wrocławia. Od samego początku był miejscem odkrywania muzycznych talentów, a pierwsze kroki stawiali na nim zarówno przyszłe gwiazdy muzyki, jak i teatru czy kina.
Tegoroczną edycję tradycyjnie rozpocznie Gala z premierowym koncertem „R.A.D.W.A.N.” poświęconym Stanisławowi Radwanowi, wybitnemu kompozytorowi muzyki teatralnej. Wśród występujących gwiazd znajdą się m.in. Katarzyna Zielińska, Jacek Braciak i Kacper Kuszewski.
– To jest takie wyzwanie, na które się czeka. To jest dla mnie wielka radość móc stać na scenie Teatru Muzycznego Capitol i tworzyć taki koncert, ponieważ tu zaczęła się moja droga lata temu, kiedy skończyłam szkołę teatralną i przyjechałam na Przegląd Piosenki Aktorskiej właśnie do Wrocławia. Zdobyłam tu z radością trzecią nagrodę – mówi Ewa Konstancja Bułhak.
Przez 10 dni festiwalowych Teatr Muzyczny Capitol będzie gościł polskie i zagraniczne gwiazdy świata muzyki i teatru.
– W języku angielskim nie ma czegoś takiego jak „piosenka aktorska”. To jest nieobecne w ich kulturze. Ja musiałem za każdym razem tłumaczyć, o co chodzi, i widziałem, że nie do końca rozumieli. Dla nas wszystkich to jest oczywiste, czym jest piosenka aktorska i jak różni się od każdego innego rodzaju piosenki. A jednocześnie PPA jest dla mnie takim miejscem, gdzie zadajemy sobie to pytanie co roku od nowa — co to właściwie jest piosenka aktorska? – wyjaśnia Kacper Kuszewski.
Po 9 latach przerwy Przegląd Piosenki Aktorskiej powraca na antenę Telewizji Polskiej. Koncert Finałowy widzowie w całym kraju będą mogli zobaczyć 29 marca o godzinie 22:00. Część pierwszą, Koncert Laureatów z Teatru Capitol, Telewizja Polska pokaże na żywo na antenie TVP Kultura. Wykorzystane zostaną najnowsze technologie, w tym realizacja wozem transmisyjnym HD z dwunastoma kamerami.
Druga część — premierowy koncert pod tytułem „Mirror” — zobaczymy w maju. To niezwykły spektakl o byciu innym, nietolerancji i walce o akceptację.