Na kominie huty w Głogowie zamieszkała rodzina bardzo rzadkich sokołów wędrownych. Ptaki od razu wpadły do sieci i już można podglądać młode.

Komin, który upodobały sobie drapieżniki, stoi w pobliżu wydziału metali szlachetnych. Do niedawna sokoły obserwowali tylko pracownicy zakładu. W gnieździe zainstalowano jednak kamerę i życie ptasiej rodziny można oglądać na stronie internetowej KGHM.

Populacja sokoła wędrownego w naszym kraju jest oceniana na kilkanaście par. Przedstawiciele KGHM są szczególnie dumni z obecności tych ptaków. Ich zadaniem to dowód, że zakład jest przyjazny dla środowiska. Przyrodnicy temu nie zaprzeczają.

Symbioza przemysłu z przyrodą widoczna jest również w Legnicy - stawek, mimo że znajduje się kilometr od tamtejszej huty, chętnie odwiedzają wędkarze. Niektórzy jedzą nawet złowione w nim ryby.

Sto metrów od ogrodzenia zakładu udało nam się sfilmować sarnę. I nie jest to przypadek. Las wokół huty obfituje w dzikie zwierzęta, zawędrowały tu nawet jelenie. Według myśliwych z miejscowego koła łowieckiego, zwierzęta chętnie wybierają to miejsce, bo rzadko pojawiają się tutaj ludzie.

Andrzej Lampart