Festiwal Popkultury Niucon zwija żagle. W ten weekend odbywa się ostatni Niucon w dotychczasowej formule. Po 10 latach organizatorzy rezygnują z organizacji festiwalu. Fantastyczne pożegnanie potrwa do niedzieli.

Festiwal wystartował w 2008 roku. NiuCon stał się miejscem, gdzie spotykają się miłośnicy literatury fantastycznej, komiksów, mangi i gier. Organizator po 10 latach rezygnuje z konwentu Niuton. – Fundacja Popcooltura, która jest organizatorem NiuConu stwierdziła, że tyle świetnych projektów szło do szuflady z racji tego, że brakowało czasu i energii na organizację innych wydarzeń, że postanowiła zmienić formułę i zmienić ją w chwili, kiedy NiuCon paradoksalnie, znajduje się w szczycie największej popularności – twierdzi Marta Cękalska.

Każda edycja miała swój motyw przewodni. W tym roku tematem festiwalu jest Historia i mitologia, ta lepiej znana – grecka i rzymska – i dopiero odkrywana – słowiańska, japońska i skandynawska. Jedną z historycznych wiosek przygotowała grupa rekonstrukcyjna Hundskram, która podczas festiwalu prezentuje stroje słowiańskie sprzed kilku stuleci, a także sprzęt użytkowy i wojenny.

Festiwal popkultury to spotkania z autorami, blogerami i miłośnikami gier oraz cosplayerami, czyli osobami, które przebierają się za postacie z komiksów, mangi i gier komputerowych. Wielu uczestników festiwalu stroje przygotowuje własnoręcznie.

Podczas tegorocznego festiwalu będzie można bezpłatnie odwiedzić aleje wystawców i artystów, do której wejście do tej pory było płatne. A w pobliżu Uniwersytetu Przyrodniczego, gdzie odbywa się konwent, spotkać będzie można historyczne i mitologiczne postacie. Jak deklarują organizatorzy – w przyszłym roku NiuCon zastąpią inne tematyczne imprezy przygotowane przez Fundację Popcooltura.