Już 8 kandydatów zapowiedziało walkę o fotel prezydenta Wrocławia. Przyszły prezydent obejmie władzę po rządzącym 16 lat Rafale Dutkiewiczu. Kto chce zarządzać stolicą Dolnego Śląska?

„Ja w tych wyborach kandydować nie będę” – po tym oświadczeniu Rafała Dutkiewicza, rządzącego Wrocławiem przez 4 kadencje, ruszyła giełda potencjalnych kandydatów na prezydenta stolicy Dolnego Śląska. Dziś oficjalnych kandydatów jest ośmiu.

Obecny prezydent poparł Jacka Sutryka. – Urodziłem się we Wrocławiu, tu wychowałem i tu od dwunastu lat we Wrocławiu pracuję i dla Wrocławia pracuję – mówił Jacek Sutryk, kandydat na prezydenta Wrocławia.

Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych wrocławskiego magistratu oprócz środowiska Rafała Dutkiewicza poparły również Sojusz Lewicy Demokratycznej, Unia Europejskich Demokratów i Nowoczesna, której wcześniejszym kandydatem był Michał Jaros. Poseł ze startu w wyborach nie zrezygnował.

Najważniejszym problemem oczywiście są korki, oczywiście jest bezpieczeństwo, chcemy też lepiej pracować. To są moje trzy priorytety, na których ja będę się skupiał w najbliższej kampanii wyborczej. Będę zachęcał inne kandydatki i kandydatów do dyskusji na temat bezpieczeństwa, na temat korków – zapowiada Michał Jaros, kandydat na prezydenta Wrocławia.

Platforma Obywatelska najpierw poparła Alicję Chybicką, potem zmieniła swoją rekomendację. Kandydatem został europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski. Dzisiaj poparty również przez Unię Pracy, Stowarzyszenie OK i Inicjatywę 20/30. – Chcę, by Wrocław był miastem wzorcowym, który respektuje prawa do informacji – mówił Kazimierz Michał Ujazdowski.

Prawo i Sprawiedliwość w kwietniu tego roku ogłosiło, że kandydatką na prezydenta Wrocławia będzie posłanka Mirosława Stachowiak-Różecka. W poprzednich wyborach w drugiej turze przegrała z Rafałem Dutkiewiczem. – Wszystko to, co dotyczy mieszkańców, aby żyło im się łatwiej, dobrze i komfortowo – mówi o swoim programie kandydatka PiS.

Kandydatem Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego na stanowisko prezydenta jest Jerzy Michalak. Bezpartyjni Samorządowcy rekomendują Katarzynę Obarę-Kowalską. Ugrupowania do wyborów chcą pójść razem. Kto ostatecznie będzie ich kandydatem – wciąż nie wiadomo. – Chcę także skutecznie walczyć ze smogiem w samym Wrocławiu, chcę się otworzyć na organizacje pozarządowe, na dialog z mieszkańcami, chcę więcej pieniędzy – mówiąc bardzo w skrócie – przeznaczać na te rzeczy bardziej dostępne mieszkańców, na duże projekty, duże koncerty czy imprezy sportowe – twierdzi Jerzy Michalak, kandydat na prezydenta Wrocławia.

W wyborach wystartuje również Robert Butwicki i Waldemar Bednarz, który już po raz drugi zamierza ubiegać się o stanowisko prezydenta Wrocławia. – Punkt pierwszy to bezkolizyjny system tuneli dla samochodów i drugi pomysł to jest metro. Już raz prezydent Dutkiewicz rzucił taki pomysł, ja twierdzę, że to jest dobry pomysł i on rozwiąże problemy komunikacyjne Wrocławia – uważa Waldemar Bednarz, kandydat na prezydenta Wrocławia.

Kampania samorządowa wciąż przed nami. Wybory odbędą się w październiku lub listopadzie.