Kolejne cztery obrazy ze zbioru Hochbergów trafiły z powrotem do zamkowych komnat. Zostały stamtąd zabrane podczas wojny. Teraz kolekcja, którą przekazało Muzeum Narodowego we Wrocławiu, liczy już 45 dzieł.

Cztery obrazy, które dziś powróciły do zamku, zostały wywiezione z Książa w 1942 roku. – W efekcie trafiły do składnic tak zwanych muzealnych, po wojnie z kolei stały się własnością Muzeum Państwowego, potem Śląskiego, a dzisiaj Muzeum Narodowego we Wrocławiu – informuje Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Ocalone przed zniszczeniem dzieła od wojny ani razu nie były eksponowane.

Zamek Książ jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Do dziś skrywa wiele tajemnic. Wystawę „Metamorfozy Zamku Książ” w ciągu trzech lat zwiedziło ponad 1,2 mln osób. Umowa między Muzeum Narodowym i zamkiem wygasa w przyszłym roku. – Prowadzimy starania, by stać się filią Muzeum Narodowego we Wrocławiu, co wtedy ułatwi nam tę sprawę, bo wtedy ta wystawa będzie już na stałe w zamku – mówi prezes zamku Anna Żabska.

Przekazane dziś obrazy będzie można oglądać na Zamku Książ od jutra.