– Pochylimy się nad nowymi sposobami walki z handlem dopalaczami; będziemy z pełną determinacją walczyć z tą przestępczością – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. W MSWiA odbył się briefing prasowy szefa tego resortu i Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jarosława Szymczyka; dotyczył rozbicia grupy handlującej dopalaczami.

(fot. CBŚP) (fot. CBŚP) Policjanci CBŚP i KWP we Wrocławiu poinformowali o rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie rozprowadzali dopalacze. Podejrzanych jest 18 osób, z czego dwóm zarzuca się kierowanie grupą.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa mogła wprowadzić na rynek 480 tys. szt. dopalaczy, wartych nie mniejszej niż 14,4 mln zł. Podczas działań policjanci skonfiskowali m.in. 400 saszetek z nieznaną substancją, maczety, miotacze gazu, kastet, noże, miecze samurajskie, a nawet tasery.

Według policjantów większość z zatrzymanych osób trudniła się sprzedażą substancji w punktach na terenie Wrocławia. Dopalacze były rozprowadzane w saszetkach z napisami „#1 – osuszacz sprzętu imitacja”, Mały Turbo pochłaniacz wilgoci imitacja”, Turbo pochłaniacz wilgoci – imitacja”, „GPS – DRYER – imitacja”, „OMO max imitacja”, Osuszacz sprzętu #1/2 imitacja”, „Osuszacz sprzętu #1 imitacja”, SS turbo – imitacja”, SS ½ Turbo – imitacja”, „Mpower – imitacja”, „Lamborghini”.

– Przestępcy zatrzymani we Wrocławiu mieli pełną świadomość, że handlują wyjątkowym świństwem, wyjątkową trucizną – powiedział Brudziński. Dodał, że według wyliczeń policji grupa uzyskała z tego procederu ponad 14 mln zł.

– W tej sprawie jest absolutna determinacja i wola premiera Mateusza Morawieckiego, zostaliśmy wraz z ministrem (sprawiedliwości) Zbigniewem Ziobrą zadaniowani do tego, aby wspólnie z przedstawicielami prokuratury i policji zastanowić się nad zmianami prawa, które dałyby jeszcze lepsze instrumenty w ręce polskiej policji i prokuratury do walki z tym przestępstwem – powiedział minister.

– Będziemy z tą przestępczością, wyjątkowo odrażającą, z pełną determinacją walczyć – podkreślił szef MSWiA. Zaapelował do rodziców, by uczulali swoje dzieci, szczególnie w czasie okresu wakacyjnego, na tego typu niebezpieczeństwa.