Broniący tytułu Kacper Piorun pokonując w czwartej rundzie Mateusza Bartla umocnił się na czele tabeli w rozgrywanych w Warszawie mistrzostwach Polski w szachach. W gronie kobiet liderką jest Anna Warakomska. Oboje zgromadzili po 3,5 punktu.

Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) grając białymi figurami wykorzystał niedokładności w ruchach rywala. Zwiększając naciski na króla doprowadził do pozycji, w której Bartel (KSz Polonia Wrocław) stracił jego obrońców i dostał się pod matowy atak.

W innym istotnym dla losów tabeli pojedynku Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyn) nie zdołał pokonać Jacka Tomczaka (Akademia Szachowa Gliwice), ale to jego niżej notowany przeciwnik osiągnął pozycje na pograniczu wygranej. Lider reprezentacji Polski jednak dobrze się bronił i konfrontacja zakończyła się remisem.

Najdłużej, ponad pięć godzin, trwała partia najmłodszego uczestnika turnieju, 20-letniego Jana-Krzysztofa Dudy (MKS MOS Wieliczka) z najstarszym, 55-letnim Michałem Krasenkowem (KSz Stilon Gorzów Wlkp.). Najlepszy junior Europy nie zrealizował przewagi pionka w końcówce i musiał zadowolić się podziałem punktu.

Pierwszej porażki – z Iwetą Rajlich (KSz Polonia Wrocław) – doznała Karina Szczepkowska (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), która przystępowała do pojedynku jako liderka. Broniąca tytułu Monika Soćko (KSz Wasko Hetman GKS Katowice) popełniła w niedoczasie błąd i podstawiła mata w partii z Klaudią Kulon (LKS Wrzos Międzyborów).

Wszystkie rundy (początek każdego dnia o godz. 16) rozgrywane będą w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych przy ul. Książęcej 4. Oba turnieje zakończą się 20 maja.