Polska w unijnej czołówce wydatków na alkohol – wynika z danych Eurostatu. Wyprzedzają nas tylko Estonia, Łotwa i Litwa. Blisko 130 mld euro – tyle rocznie na napoje alkoholowe wydają gospodarstwa domowe w całej w Unii Europejskiej. To więcej niż środki przeznaczane na edukację. Ze spożywaniem alkoholu związanych jest 7% przedwczesnych zgonów w państwach członkowskich.

Polska, razem z Czechami, po Estonii, Łotwie i Litwie, zajmuje czwarte miejsce w Unii pod względem wydatków na alkohol. Statystyczny mieszkaniec Litwy wypija rocznie 16 litrów czystego alkoholu.

Białoruś, która dotąd zajmowała pierwsze miejsce, spadła na drugie – ze wskaźnikiem 15 litrów czystego alkoholu na głowę mieszkańca. Trzecia jest Łotwa – z wynikiem 13 litrów. Polacy spożywają prawie 9,5 litra czystego alkoholu na głowę. Dane dotyczą sprzedaży butelkowej w sklepach, nie obejmują wydatków na napoje alkoholowe w restauracjach i hotelach.

Pijani kierowcy powodują wiele wypadków drogowych. Jednym z pomysłów na zmianę sytuacji miało być zalecenie unijnych urzędników dotyczące montowania w autach specjalnych urządzeń, które mierzyłyby stan trzeźwości kierującego. W razie wykrycia, że jest pod wpływem alkoholu, urządzenie uniemożliwiałoby włączenie pojazdu. Pomysł jednak upadł ze względu na cenę – 1 tys. euro.

Ostatnia unijna strategia przeciwdziałania skutkom nadużywania alkoholu obowiązywała do 2012 r.


ZOBACZ EUROFAKTY #KOMISJAEUROPEJSKA: 25.04.2018