Budowę dwóch nowych przystanków kolejowych oraz modernizację kolejnych dwóch zakłada inwestycja PKP PLK w Jeleniej Górze, która finansowana jest z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska. W poniedziałek podpisano umowę na jej realizację. Koszt inwestycji to prawie 18 mln zł.

Jak poinformował rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec, dwa nowe przystanki kolejowe powstaną w Jeleniej Górze w rejonie al. Jana Pawła II i przy ul. Spółdzielczej. – Przebudowane będą też przystanki Jelenia Góra – Cieplice-Zdrój i Jelenia Góra – Sobieszów. Obiekty znajdują się na 13. kilometrze odcinka linii w obrębie miasta. Ich gęstość sprzyja rozwojowi systemu kolei aglomeracyjnej – podkreślił Siemieniec.

Na nowych przystankach powstaną perony o długości 150 metrów, a dojścia do nich będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Na peronach zamontowane zostaną m.in. wiaty, ławki i gabloty informacyjne. W ramach tej inwestycji przeprowadzone zostaną również remonty torowisk. Zamontowane zostaną rozjazdy oraz przebudowane urządzenia sterowania ruchem kolejowym i sieć trakcyjna.

Siemieniec poinformował, że chodniki łączące teren kolejowy z istniejącymi ciągami pieszymi będą realizowane w ramach inwestycji urzędu miasta. Inwestycja ma się zakończyć w listopadzie 2019 r. Jej koszt to niemal 18 mln zł, a pieniądze pochodzą z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020.

Rzecznik podkreślił, że budowa przystanków to kolejny projekt zwiększający możliwości podróży kolejami na Dolnym Śląsku, a w szczególności miedzy Wrocławiem, Wałbrzychem i Jelenią Górą.

Siemieniec przypomniał, że PKP Polskie Linie Kolejowe za ponad 77 mln zł przebudowują stacje Wałbrzych-Szczawienko i Świebodzice. Powstanie też nowy przystanek Wałbrzych Centrum. Jak podał, w latach 2017 – 2018 na inwestycje w infrastrukturę kolejową w regionie przeznaczono łącznie ok. 150 mln zł.