Reprezentacja Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej zdobyła trzy złote medale w zawodach „SAE Aero Design West 2018”, które w miniony weekend odbyły się w Los Angeles. Sześć medali (5 srebrnych i brązowy) zdobyli zaś studenci Politechniki Wrocławskiej.

(fot. JetStream PWr) (fot. JetStream PWr) „SAE Aero Design” to międzynarodowe akademickie zawody organizowane od 30 lat przez amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Transportu (SAE) przy wsparciu m.in. koncernu Lockheed Martin. Zadaniem uczestników – grup studenckich z całego świata – jest zaprojektowanie i budowa modelu samolotu, zgodnie z ograniczeniami i wymogami regulaminu narzuconymi przez organizatora zawodów.

Drużyna Politechniki Poznańskiej zwyciężyła w najbardziej prestiżowej klasie Regular, zdobywając trzy złote medale: w klasyfikacji prezentacji technicznych, w klasyfikacji konkurencji lotnych oraz w klasyfikacji generalnej. W klasie Regular konkurowało 37 drużyn z całego świata.

– W tym roku zadaniem studentów było zaprojektowanie oraz zbudowanie samolotu, który przy jak najmniejszej masie własnej podniesie jak największą liczbę zestawów: piłeczka tenisowa i metalowa sztabka o masie 230 g. Piłeczki tenisowe symbolizują pasażerów, sztabki – ich bagaże. Regulamin zawodów definiuje materiał, z jakiego wykonany ma być samolot oraz rodzaj i moc napędu – poinformował Radosław Górzeński z Politechniki Poznańskiej.

Jak wyjaśnił, zawody uczą samodzielnego rozwiązywania problemów technicznych, organizacyjnych i logistycznych, umiejętności pracy w grupie, sztuki zaprezentowania i dokumentacji osiągnięć.

Oprócz poznańskiej drużyny sukces w zawodach „SAE Aero Design West 2018” odnieśli również studenci Politechniki Wrocławskiej. Zdobyli oni łącznie sześć medali: pięć srebrnych i jeden brązowy – poinformowała wrocławska uczelnia.

Studenci z Wrocławia zdobyli cztery medale w klasie Micro (II miejsce w prezentacji technicznej, III miejsce w raporcie technicznym, II miejsce za najcięższych podniesiony ładunek i w sumie II miejsce w klasyfikacji generalnej) oraz dwa w klasie Advanced (II miejsce w celności zrzutu ładunku i II miejsce w klasyfikacji generalnej).

Na zawody „SAE Aero Design” pojechali oni m.in. z modelem o nazwie „Dragonfly”. Zadaniem maszyny było uniesienie ładunku o masie 15 kg i zrzucenie go do wyznaczonego celu. Jak podkreśla uczelnia w informacji prasowej, jest to największa tego typu konstrukcja zbudowana przez zespół z PWr w całej historii startów. Przy jej budowie studenci korzystali m.in. z techniki wycinania laserowego oraz druku 3D.

Studenci Politechniki Poznańskiej biorą udział w zawodach „SAE Aero Design” od 2008 r. Od tego czasu na podium znaleźli się 15 razy. Zespół „JetStream” z Politechniki Wrocławskiej startuje w tym konkursie od dziesięciu lat, a w swoim dorobku ma łącznie 20 medali.