Niemal 40 zastępów straży pożarnej walczyło z pożarem zabytkowego budynku Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju, który wybuchł w nocy z poniedziałku na niedzielę. Ogień strawił całkowicie dach kompleksu, a budynek w ocenie straży nie nadaje się do użytkowania.

Jak powiedział rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu Daniel Mucha, straż otrzymała zgłoszenie o pożarze po godz. 1:00 w nocy. – Ogień pojawił się na dachu kompleksu budynków o łącznej powierzchni 7 tys. metrów kwadratowych – powiedział Mucha.

W momencie przyjazdu pierwszych zastępów straży pożarnej ogień objął już 70% powierzchni dachu. Z pożarem walczyło w kulminującym momencie 39 zastępów straży pożarnej – to łącznie niemal 100 strażaków.

Obecnie trwa dogaszanie pożaru. – Dach uległ całkowitemu spaleniu, a budynek nie nadaje się do użytku – powiedział Mucha. W trakcie akcji gaśniczej niegroźnie ranny został jeden strażak. W momencie, kiedy wybuchł pożar, w budynku najprawdopodobniej nikogo nie było. Pracownicy oraz kuracjusze przebywają tam jedynie w ciągu dnia.

Budynek, który spłonął, został wybudowany w latach 1938 – 1939. W Zakładach Przyrodoleczniczych Uzdrowiska Szczawno-Jedlina wykonuje się zabiegi z zakresu hydroterapii, elektroterapii, światłolecznictwa, laseroterapii i fizykoterapii.