Mężczyźni zostali zatrzymani przez policjantów na parkingu przy autostradzie. Nie mieli żadnych dokumentów. Twierdzili, że mają 15 i 18 lat, a ich podróż trwa 9 dni.

(fot. strazgraniczna.pl) (fot. strazgraniczna.pl) Mężczyznami zainteresowali się wrocławscy patrolowcy. – Zauważyli ich na parkingu, przy autostradzie A4 w rejonie 165 kilometra – wyjaśnia kpt. SG Rafał Potocki, rzecznik Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy nie mieli przy sobie dokumentów. Stwierdzili, że mają 15 oraz 18 lat oraz że są w podróży od co najmniej 9 dni.

Zostali zatrzymani i przekazani Straży Granicznej we Wrocławiu-Strachowicach. Kontrola legalności pobytu dała jednoznaczny wynik. Autostopowicze okazali się obywatelami Afganistanu, którzy nielegalnie przebywają na terenie naszego kraju. Obaj byli pełnoletni. Funkcjonariusze ustalili, że złożyli oni wnioski o ochronę międzynarodową w Bułgarii. Tam zostały pobrane od nich odciski linii papilarnych, które zostały zarejestrowane w systemie „Eurodac”.

W związku z tym zostaną przekazani do Bułgarii w ramach rozporządzenia unijnego Dublin III. Służby ustalają, w jaki sposób mężczyźni przedostali się do Polski.