Co piąty mieszkaniec Głogowa ma podwyższony poziom arsenu w organizmie. Naukowcy ogłosili dziś wyniki prowadzonych pod koniec ubiegłego roku badań. Badania zlecił urząd miasta.

Dorośli 27% przekroczeń, u dzieci 18-19% populacji ma przekroczenia arsenu – informuje prof. Wojciech Wąsowicz. Badania były bezpłatne, dobrowolne, wzięło w nich udział 2 tysiące osób, a analizie poddano próbki moczu. Eksperci na razie nie chcą komentować wyników. Konieczne są dodatkowe analizy, aby stwierdzić czy wykryty w organizmie głogowian arsen ma naturalne pochodzenie czy jest następstwem skażenia środowiska. Takie dodatkowe ekspertyzy są planowane w najbliższych miesiącach, a pomoc w ich sfinansowaniu deklaruje KGHM.

O wynikach badań przedstawiciele Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi poinformowali dzisiaj głogowskich radnych.

Głogów jest jednym z nielicznych miast w Polsce, gdzie przekraczane są normy arsenu w powietrzu. Rejestrują to od kilku lat czujniki WIOŚ we Wrocławiu. W minionym roku największe przekroczenie stwierdzono we wrześniu, bo aż o 1200 procent. Pochodzenie zanieczyszczeń nie jest jasne, ale wszystko wskazuje na miejscową hutę miedzi.