Inwestycje drogowe, gospodarcze, programy społeczne i zmiany w służbie zdrowia – wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak podsumował 2 lata rządów Prawa i Sprawiedliwości. Zapowiada dalszy rozwój cywilizacyjny, a opozycja wypomina, że nie zniesiono podatku od kopalin, a wyrzutem sumienia obecnego rządu powinna być sprawa śmierci Igora Stachowiaka w komisariacie policji.

Pod koniec 2019 roku w fabryce Mercedesa w Jaworze ruszy produkcja silników samochodowych. Pod Środą Śląską powstaje centrum serwisowania i naprawy silników lotniczych. W ciągu ostatnich 2 lat na Dolnym Śląsku rozpoczęto 53 inwestycje. Dadzą ponad 3200 nowych miejsc pracy. – Niezwykle ważne dla rozwoju gospodarczego naszego regionu są drogi. Nigdy chyba nie budowało się tylu dróg. Do końca roku będziemy mieli S5, buduje się S3 – mówi wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. – Fabryka Mercedesa to działalność ludzi z czasów Platformy Obywatelskiej. Drogi S3, S5 to także inwestycje realizowane przez rząd PO – komentuje Marek Łapiński z PO.

Nowe karetki, remontowane oddziały ratunkowe i refundacja części zabiegów wykonywanych z użyciem robota chirurgicznego da Vinci – dolnośląska służba zdrowia zmienia się na lepsze – przekonuje wojewoda. Z drugiej strony opozycja wypomina głodówkę medyków i problemy przy realizacji reformy służby zdrowia oraz brak nocnej i świątecznej opieki medycznej w centrum Wrocławia. – Problemy są zawsze i one będą jeśli chodzi o środki finansowe, ale uważam, że Dolny Śląsk jeśli chodzi o wejście szpitali do sieci nie ucierpiał za bardzo – mówi Andrzej Oćwieja, dyrektor dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

To były trudne 2 lata dla dolnośląskich służb ratowniczych. Najpierw katastrofa w kopalni Rudna, wtedy zginęło 8 górników. Później zawalona kamienica w Świebodzicach i śmierć 6 osób. Strażacy i ratownicy usuwali skutki wichur i nawałnic. – Ten egzamin został zdany. Krajowy system ratowniczo-gaśniczy pokazał, że w ramach szeroko pojętego zrządzania kryzysowego służby wypełniły swoją misję, są przygotowane – uważa st. bryg. mgr inż. Adam Konieczny, Dolnośląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Zdaniem polityków Platformy Obywatelskiej powodów do dumy nie ma policja. Przypominają sprawę śmierci Igora Stachowiaka w komisariacie przy ulicy Trzemeskiej we Wrocławiu, za co komendanci wojewódzki i miejski stracili pracę, ale dopiero rok po tragedii. – Wnioski są wyciągane. Zaczyna się pilotaż na Dolnym Śląsku jeśli chodzi o kamery w mundurach policji. To będzie również element bezpieczeństwa Dolnoślązaków – informuje Paweł Hreniak.

W bilansie ostatnich 2 lat wysokie miejsce zajmuje program Rodzina 500+ – z pomocy skorzystało ponad 250 tys. dzieci. Z programu darmowych leków dla seniorów 170 tys. osób.