Kamienica przy Wyspie Słodowej 7 we Wrocławiu została sprzedana za ponad 9 mln zł. Jej właścicielem od dziś jest poznańska firma Pro Design. W budynku ma powstać kompleks kulturalny oraz lokale gastronomiczne.

Kamienica Wyspa Słodowa 7 stoi w samym sercu Wrocławia otoczona rzeką. To budynek historyczny z 1845 roku, wpisany do rejestru zabytków. Jego wartość miasto wyceniło na ponad 6 mln zł.

Nowym właścicielem została firma Pro Design z Poznania. – Będą tam przestrzenie otwarte. Sama forma architektury otwiera tę kamienicę na Wyspę Słodową, oczywiście zachowując jej dotychczasowy charakter, pod ochroną konserwatorską. Pro Design realizuje swoje działania w Poznaniu i mam nadzieję, że sukces powtórzy także we Wrocławiu – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska z urzędu miasta.

Kamienica na Wyspie Słodowej od lat należała do miasta. W 2010 roku budynek opuścili ostatni mieszkańcy, od tego czasu popadał w ruinę. Miejscy aktywiści walczyli o to, by w kamienicy swoje miejsce znaleźli artyści i społecznicy. – Sprzedaż budynku to strata dla miasta i mieszkańców, czujemy się oszukani – przekonują działacze z Grupy Inicjatywnej WS 7. – Wyspa Słodowa to miejsce spotkań studentów. Istnieje obawa, że ten nowy właściciel budynku nie będzie przychylnie traktował użytkowników. Centrum biznesowe a studenci to nie jest jednakowa kategoria usług – dodaje Mateusz Stańczyk.

Władze firmy Pro Design od lat związanej z branżą budowlaną zapewniają, że budynek ma pełnić funkcje prospołeczne. Będzie tam przestrzeń kulturalna, wystawiennicza oraz lokale gastronomiczne. – Parter kamienicy będzie z licznymi małymi punktami gastronomicznymi. Poszukujemy nadal ciekawych pomysłów w jaki sposób można te lokale wypełnić. Znajdzie się również sala, która będzie oddawana miejskim inicjatywom – mówi prezes Pro Design Ewa Voelkel-Krokowicz.

Firma oprócz renowacji planuje także rozbudowę kamienicy.