Co najmniej miliom złotych zarobili w sześć miesięcy handlarze metamfetaminą z Bogatyni (woj. dolnośląskie) i okolic, zatrzymani w ostatnich dniach przez CBŚP. Policjanci ujęli łącznie 11 osób, w tym herszta bandy. W lipcu tego roku w Bogatyni zlikwidowano profesjonalne laboratorium, w którym produkowano ten niezwykle niebezpieczny narkotyk.

Na razie śledczy nie ujawniają zbyt wielu szczegółów akcji wymierzonej w handlarzy metamfetaminą z Bogatyni. Wiadomo, że funkcjonariusze jeleniogórskiego CBŚP uderzyli w miniony poniedziałek, wkraczając do kilkunastu mieszkań i domów w Bogatyni oraz okolicy. Zatrzymano 11 osób.

Podczas przeszukań znaleziono w sumie ponad 100 tys. zł w gotówce. – Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzani przez 6 miesięcy sprzedali ok. 10 kg metamfetaminy zwanej „piko” o wartości około miliona złotych. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw udziału i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz uczestnictwa w obrocie znacznymi ilościami substancji psychotropowych – poinformował prok. Tomasz Czułowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, która prowadzi śledztwo przeciwko szajce.

Siedmiu zatrzymanych trafiło do aresztów, a czterech odzyskało wolność dzięki poręczeniu majątkowemu w wysokości 60 tys. zł. Przestępcom grożą kary od dwóch do 15 lat więzienia. Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Narkotyk z leku na katar

Metamfetamina wytwarzana jest na bazie powszechnie dostępnych w Polsce leków na katar. W Czechach i Niemczech sprzedaż leków zawierających pseudoefedrynę jest bardziej rygorystyczna niż w Polsce. Do produkcji kilograma narkotyku potrzeba co najmniej 4 kg samych leków.

Zsyntetyzowana w 1919 r. metamfetamina jest jednym z najbardziej niebezpiecznych i wyniszczających narkotyków. Działa silniej i bardziej uzależnia niż klasyczna amfetamina. Jednocześnie jest tańsza i łatwiejsza w produkcji, ponieważ można wytwarzać jej odpowiednik na bazie dostępnych leków, bez konieczności posiadania specjalnego laboratorium.

Podczas II wojny światowej niemieckim lotnikom i czołgistom podawano pervitin, lek zawierający metamfetaminę.