IMiGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia dla nadmorskiej części województw zachodniopomorskiego i pomorskiego. Według synoptyków, wiatr może tam wiać w porywach do 80 kilometrów na godzinę.

Jak ostrzegają Obserwatorzy Burz, silny wiatr na północy Polski powoduje przechodzący obecnie przez Skandynawię niż Wolfgang. Tworzy się jednak niż wtórny Xavier, który obecnie jest nad Atlantykiem i który w kolejnych godzinach skieruje się na Szkocję, północne Niemcy i Polskę.

Przed niebezpiecznymi zjawiskami ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Według synoptyków, wiatr w nadmorskiej części województw zachodniopomorskiego i pomorskiego może wiać z prędkością od 35 do 45 kilometrów na godzinę, w porywach do 80 kilometrów na godzinę.

Ponadto w tym samym czasie spodziewane są tam opady o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 milimetrów.

Tymczasem według Obserwatorów Burz, prędkość wiatru jutro może wzrosnąć praktycznie w całej centralnej, południowej i zachodniej Polsce. W porywach, na płaskich terenach może osiągnąć nawet 115 kilometrów na godzinę, a w górach przekroczyć 140 kilometrów na godzinę.

Najmocniej ma jutro wiać w południowej Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Porywy we Wrocławiu mogą dojść do 105 kilometrów na godzinę, a w Zielonej Górze – do 110.