Rozpoczął się nowy rok akademicki. Po trzech miesiącach wakacji studenci znów zmierzą się z kolokwiami, egzaminami i zaliczeniami. Studiować w tym roku będzie ich mniej. Powodem nie jest brak chęci zdobycia wyższego wykształcenia, ale niż demograficzny.

Rok akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim wyjątkowo został zainaugurowany w Oratorium Marianum, a nie w Auli Leopoldyńskiej, bo ta wciąż jest remontowana. – Inauguracja to jest taki uroczysty moment, w którym studenci są wprowadzani właśnie w szeregi bractwa studenckiego – opowiada dr Ryszard Balicki, rzecznik prasowy uczelni.

W uroczystościach uczestniczył wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. – Wydaje mi się, że coraz bardziej powinniśmy uczyć studentów jak powinno się myśleć, a nie co myśleć – stwierdził.

W tym roku na UWr, na dziesięciu wydziałach, będzie się kształcić ok. 26 tys. studentów. – Mamy rekordową liczbę studentów międzynarodowych. Jeszcze nigdy tylu nie było. Nie mieścili się w naszej największej sali, jak ich witałem. Ponad 500 osób rozpoczyna pierwszy rok – mówi prof. Adam Jezierski, rektor UWr.

(fot. PAP/Maciej Kulczyński) (fot. PAP/Maciej Kulczyński) Rekordy na politechnice

Na Politechnice Wrocławskiej uczyć się będzie ponad 30 tys. osób. Rektor uczelni podkreślał dziś, że studia to nie tylko nauka. – Korzystając z okazji zachęcam, aby wyważyć te proporcje. Musi być czas na naukę, ale też musi być czas na rozrywkę – zauważa prof. Cezary Madryas.

Nowym kierunkiem na tej uczelni jest cyberbezpieczeństwo. O jeden indeks ubiegało się aż sześć osób. – Myślę, że jeśli od początku się przyłożę, to wszystko będzie w porządku – słyszymy od Kingi Ratajczak, studentki PWr.

Nowości na Przyrodniczym i Ekonomicznym

Na Uniwersytecie Przyrodniczym przyszli weterynarze od tego roku mają nową pracownię. – Uczą się badania klinicznego, czyli np. badania na ciążę, badania ginekologicznego czy badania samicy – jajników, macicy, badania andrologicznego, szycia – wymienia prof. Wojciech Niżański z UP.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym na studentów czekają nowoczesne pracownie komputerowe. Remontu doczekała się popularna „Zetka” na rogu ul. Ślężnej i Kamiennej. – Będą się tam znajdowały od czwartego piętra w górę pomieszczenia dla pracowników naukowo-dydaktycznych. Będą też supernowoczesna sala rady wydziału czy pokoje dziekanów – dodaje prof. Ewa Stańczyk-Hugiet z UE.

Na Dolnym Śląsku studenci kształcić się będą na 25 uczelniach publicznych i niepublicznych.

(fot. PAP/Maciej Kulczyński) (fot. PAP/Maciej Kulczyński) Nowa ustawa

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przedstawił dziś we Wrocławiu założenia projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Zakłada m.in. wprowadzenie podwyżek dla doktorantów, przywrócenie egzaminów na studia oraz dodatkowe finansowanie uczelni badawczych.

– Poszerzymy autonomię uczelni, wiele spraw będzie uregulowanych nie na poziomie ustawy, ale statutów uczelni. Uczelnie powinny być bardziej różnorodne, nie powinny być do siebie podobne. Zmieni się tryb wyboru rektora. Nadal będzie to robić wspólnota akademicka, ale kandydatów typować będzie nowy organ, tzw. rada uczelni, która będzie się składać w ponad połowie z wybitnych wychowanków czy autorytetów moralnych – powiedział w TVP3 Wrocław wicepremier Gowin.