Nadajnik do podsłuchiwania Służby Bezpieczeństwa, składana i chowana do plecaka drukarka czy kolce do rzucania pod koła milicyjnych radiowozów – Solidarność Walcząca miała wiele pomysłów na to, by uprzykrzać życie komunistom. Można się o tym przekonać zwiedzając wystawę w Centrum Historii Zajezdnia.

Zwiedzając wystawę dotyczącą Solidarności Walczącej w Centrum Historii Zajezdnia można usłyszeć wiele ciekawych historii na temat podziemnej organizacji, która posiadała między innymi własny kontrwywiad. – Nie tylko podsłuchiwała, ale także udało się kontrwywiadowi Solidarności Walczącej złamać szyfr, którym posługiwała się Służba Bezpieczeństwa, tak zwaną Fosę. I dzięki temu mogli wyprzedzać działania esbeków. Wiedzieli kto kiedy jest obserwowany, kogo śledzą – mówi Andrzej Jerie.

Solidarność Walcząca miała też inne wynalazki. Tak zwana „ramka wrocławska” do drukowania umożliwiała powielanie gazet i ulotek w dowolnym miejscu, bez konieczności posiadania profesjonalnego sprzętu. – Chodziło też o to, żeby zabezpieczyć się przed interwencją Służb Bezpieczeństwa czy milicji. Czyli gdyby oni nagle się pojawili gdzieś, mogliśmy to szybko rozkręcić i schować do plecaka. łatwo było ukryć coś takiego – wspomina Michał Wychodil. Dzięki temu opozycjoniści mogli drukować prasę nawet w momencie wprowadzenia stanu wojennego. Gdy wiele osób zostało aresztowanych. – W dniu wprowadzenia stanu wojennego powstał we Wrocławiu pomysł, żeby kontynuować wydawanie niezależnego tytułu „Z dnia na dzień”. I z tego powodu we Wrocławiu ukazuje się pierwszy w Polsce, sygnowany datą 14 grudnia 1981 roku, tytuł prasy niezależnej mówi Andrzej Jerie.

W byłej zajezdni tramwajowej przy ulicy Grabiszyńskiej zaprezentowano też historię innych organizacji antykomunistycznej opozycji z Wrocławia. – Jest na przykład także Pomarańczowa Alternatywa, jest Międzyszkolny Komitet Oporu. A zatem te nurty, które gdzieś tam szły sobie równolegle do tej Solidarności takiej autentycznej – informuje Juliusz Woźny z CHZ.

Wystawę poświęconą Solidarności można oglądać w podziemiach Centrum Historii Zajezdnia, na poziomie -1.