Po wakacjach lekarze wykrywają najwięcej przypadków czerniaka. Lekarze ostrzegają: nie opalajmy się, a w przypadku stwierdzenia niepokojących zmian skóry natychmiast szukajmy pomocy u specjalisty. W Dolnośląskim Centrum Onkologii rusza tzw. szybka ścieżka dla tych chorych, u których lekarze zdiagnozują czerniaka.

Pan Ryszard Kluzek kilka lat temu dowiedział się, że ma czerniaka. Przeszedł operację i radioterapię. Od tej pory, co kilka miesięcy, musi mieć wykonane badania w szpitalu. – Wyciąłem już 29 zmian, w tym 7 czy 8 rakowych – mówi.

Do przychodni w Dolnośląskim Centrum Onkologii codziennie na takie zabiegi przychodzi ponad dwadzieścia osób.

Czerniak to nowotwór skóry, który wciąż trudno leczyć. Najważniejszą rolę w walce z nim odgrywa profilaktyka i wczesne rozpoznanie choroby. Co najmniej raz w roku każdy z nas powinien dokładnie sprawdzić zmiany na skórze.

Pan Marian dziś przyszedł na usunięcie zmiany nowotworowej blisko oka. Doktor Jacek Calik postanowił zbadać całego pacjenta. Wyniki zaskoczyły wszystkich – doktor znalazł 6 zmian rakowych.

Chorzy, u których lekarze zdiagnozują czerniaka, powinni jak najszybciej trafić do specjalistów.

Na Dolnym Śląsku każdego tygodnia onkolodzy diagnozują czerniaka u co najmniej 5 pacjentów. I ostrzegają przed mocnym słońcem.