IMGW wydał ostrzeżenie dla piętnastu województw. Większość obszaru Polski dotkną upały, temperatura może sięgnąć 34 stopni. Nad morzem, na Warmii i Mazurach oraz w Karpatach mogą wystąpić burze.

Zagrożenie zdrowia i życia w związku z upałami przewidują meteorolodzy na terenie większości obszaru Polski. Temperatura może sięgać w najcieplejszym momencie dnia od 30 do 34 stopni. Ostrzeżenie obowiązuje do dnia 2 sierpnia, do godzin wieczornych.

Ostrzeżenie przed upałami dotyczy całego obszaru województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, opolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Ponadto ostrzeżenie obowiązuje w województwie pomorskim z wyjątkiem powiatów nadmorskich, w województwie śląskim z wyjątkiem powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego i w województwie małopolskim z wyjątkiem powiatów graniczących ze Słowacją oraz powiatu limanowskiego.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami obowiązuje również w województwie podkarpackim z wyjątkiem powiatów graniczących ze Słowacją oraz strzyżowskiego, brzozowskiego i przemyskiego, a także w województwie lubelskim z wyjątkiem powiatów biłgorajskiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego, łęczyńskiego, świdnickiego, tomaszowskiego, włodawskiego i zamojskiego.

Częściowo pokrywają się z tym obszarem ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Obowiązują one na terenie województwa małopolskiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego i świętokrzyskiego oraz w województwie warmińsko-mazurskim z wyjątkiem powiatów graniczących z województwem podlaskim oraz giżyckiego i węgorzewskiego.

Na tym obszarze występuje wysokie prawdopodobieństwo burz. Opady deszczu mogą wynieść do 25 mm, lokalnie do 40 mm, wiatr może wiać w porywach do 70 km/h. Miejscami możliwy grad. Ostrzeżenie obowiązuje do godzin wieczornych w poniedziałek, 30 lipca.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że warunki sprzyjają wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

Należy się spodziewać utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

W ostatnim czasie doszło do kilku przypadków rażenia piorunem turystów w Tatrach Zachodnich. Na początku lipca TOPR informował o czwórce turystów z Litwy, którzy ucierpieli w wyniku uderzenia pioruna pod Giewontem. 28 lipca ranna została turystka przebywająca w czasie burzy na szczycie Bystrej (na terenie Słowacji, ok. pół kilometra od granicy).