Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Przyrodniczy jako jedne z pierwszych uczelni ogłosiły już listy przyjętych na studia. Dzisiaj młodzież przynosiła dokumenty potwierdzając tym samym, że chce studiować na danym kierunku. Jakie kierunki są w tym roku najbardziej oblegane?

Najbardziej elitarne studia na politechnice to informatyka po angielsku. Aż sześciu kandydatów walczyło o jedno miejsce. Podobne, duże zainteresowanie wzbudza cyberbezpieczeństwo.

Liczba studentów w Polsce maleje. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2016 roku w całym kraju studiowało milion trzysta tysięcy osób. Pięć lat wcześniej – pół miliona więcej. Przyczyniła się nie tylko demografia, uczelnie tną limity miejsc i stawiają coraz wyższe wymagania.

Wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy przyjął 5,5 tysiąca studentów. – Jest rosnąca liczba kandydatów na żywieniu człowieka i dietetyce i bioinformatyce. To nowe trendy i nowe oczekiwania rynku – mówi Paulina Boron-Kacperek, dyrektor Biura Rekrutacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Zmniejszenie liczby miejsc dla kandydatów to efekt zmiany zasad naliczania dotacji dla szkół wyższych. Na jednego nauczyciela akademickiego nie może przypadać więcej niż 13 studentów. Jeżeli placówka przekroczy ten limit, ministerstwo obcina dotację.