Chwilowa ulga dla kierowców korzystających z autostrady A4. Drugi etap remontu nawierzchni Węzła Bielańskiego za nami, ale to nie koniec prac w tym miejscu. Utrudnienia będą jeszcze bardziej dotkliwe dla kierowców. Do tego dochodzą zmiany w organizacji ruchu na Brochowie.

Poranny szczyt na ul. Buforowej od wielu miesięcy oznacza jedno: długie korki. Kierowcy, którzy wyjeżdżali z położonych w okolicy osiedli, dotąd korzystali z ul. Konduktorskiej. Od soboty jest to niemożliwe z powodu przebudowy Buforowej prowadzącej w stronę Wschodniej Obwodnicy Wrocławia.

– Przebudowa Buforowej jest prowadzona od wiaduktu kolejowego aż do samych granic miasta i najtrudniejszym jej elementem jest właśnie wiadukt kolejowy – mówi Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji. Już w kwietniu przyszłego roku pod kolejową przeprawą kierowcy pojadą nie jedną, a dwiema jezdniami w obie strony. Planowana jest też rezerwa pod budowę linii tramwajowej.

Buforowa jest alternatywą dla kierowców wjeżdżających do Wrocławia z trasy A4. To duże ułatwienie, bo w ostatnich tygodniach na autostradzie w Bielanach Wrocławskich pracują drogowcy i tworzą się ogromne zatory. – Remont obejmuje wymianę nawierzchni, wymianę dylatacji mostowych, nowe oznakowanie poziome – informuje Magdalena Szumiata z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Drugi etap remontu zakończył się wcześniej niż początkowo zakładano – już w piątek. Przez weekend kierowcy korzystający z Węzła Bielańskiego mogli odetchnąć z ulgą, ale to nie koniec utrudnień. – Kolejny etap remontu rozpocznie się prawdopodobnie już we wtorek. Będzie to zamknięcie części jezdni dróg krajowych nr 5 i 35, czyli jezdni nad A4 – dodaje Szumiata.

Okazuje się jednak, że trzeci etap ruszy nie we wtorek 10 lipca, a tydzień później. Utrudnienia szykują się na al. Karkonoskiej w Bielanach, na wiadukcie nad A4. Ruch odbywać się będzie dwoma pasami. Na kilka dni oba kierunki zostaną przeniesione na jedną stronę wiaduktu.

Podczas remontu stacje benzynowe zlokalizowane przy jezdni autostrady prawdopodobnie na kilka dni zostaną całkowicie odcięte od ruchu na A4.

Od 17 lipca zamknięte relacje:
– z Wrocławia do Legnicy i Opola,
– z Legnicy i Opola do Bielan Wr.
zmiany na węźle A4 Bielany Wrocławskie
– Niedobrze, jak w wakacje, w szczycie sezonu, są prowadzone prace. To zawsze jest źle. Chociaż... na remont nigdy nie ma dobrego czasu – mówią nam kierowcy. Dodatkowo na Węźle Bielańskim nie będzie można wyjechać z Wrocławia w kierunku Legnicy i Opola, a także wjechać z autostrady do Bielan.

– Wydaje mi się, że to powinno zostać rozwiązane inaczej, żeby można było normalnie zjeżdżać i wjeżdżać. Nie wiem, jednym pasem na przykład? – zastanawia się jeden z kierowców.

– Te remonty u nas, w Polsce, to się robi w największym szczycie ruchu. Na Zachodzie to się robi w nocy – zauważa inny. Przedstawiciele GDDKiA odpowiadają, że lato to najlepsza pora na inwestycje. Zakończenie wszystkich etapów wymiany nawierzchni autostrady i przyległych dróg krajowych planowane jest na ostatni tydzień września.