Stadion przy ul. Oporowskiej zamieni się w centrum treningowe. Rada Miejska Wrocławia przegłosowała dotację w wysokości 15 mln zł na piłkarski Śląsk Wrocław. Klub większość tej kwoty przeznaczy na rozbudowę infrastruktury Akademii Piłkarskiej WKS trenującej dzieci i młodzież w piłce nożnej.

Fabian Zaleski marzy o karierze zawodowego piłkarza. Rodzice zapisali chłopca na piłkarskie półkolonie w Młodzieżowym Klubie Sportowym Parasol Wrocław. – Tutaj mogę się nauczyć współpracy z innymi piłkarzami, np. mogę ćwiczyć słabszą nogę – cieszy się chłopiec.

We Wrocławiu brakuje szkółki piłkarskiej z prawdziwego zdarzenia. Dlatego na stadionie przy ul. Oporowskiej powstaną dwie hale piłkarskie. W planach jest też budowa dodatkowej płyty boiska.

– Już dziś pod egidą albo we współpracy ze Śląskiem Wrocław trenuje 6,5 tys. młodych piłkarzy. To są piłkarze, którzy w tych starszych grupach wiekowych osiągnęli niedawno najlepsze wyniki od 40 lat – informuje Kacper Cecota, rzecznik prasowy Śląska.

Budowę centrum treningowego sfinansuje miasto. „Za” zagłosowało 21 radnych, 14 wstrzymało się od głosu. – Przypomnijmy, że urząd miasta już kilkadziesiąt milionów złotych przekazał na Śląsk Wrocław, który jest zewnętrzną spółką. Spółką miejską, którą co rusz dofinansowujemy – mówi radny Łukasz Olbert z Prawa i Sprawiedliwości.

Zdaniem dziennikarza sportowego Michała Guza inwestycja jest niezbędna i spóźniona o co najmniej dziesięć lat. – Taka akademia – normalna infrastruktura, kryte, sztuczne boiska to kwestie, które powinny być załatwione już wtedy. Były nawet potrzebniejsze niż stadion, a już w szczególności bardziej potrzebne niż stadion na 40 tys. ludzi – uważa dziennikarz „Przeglądu sportowego”.

Zdaniem osiedlowych radnych akademia jest potrzebna, ale kwota przeznaczona na jej budowę jest za wysoka. – Mamy tutaj taką ulicę, gdzie czekaliśmy na chodnik i oświetlenie 17 lat, więc to jest kuriozum. A przychodzi prezes Śląska Wrocław, który składa wniosek o 15 mln, i dostaje je bez żadnego problemu – zauważa Sławomir Czerwiński z Rady Osiedla Maślice.

Budowa piłkarskiej akademii ma się rozpocząć w 2020 r.