Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Alerty wydano dla województw: śląskiego, opolskiego, łódzkiego, a także dla obszarów w części województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego.

W województwie łódzkim, opolskim i części województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego IMGW prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu do 30 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami może wystąpić grad.

Podobne warunki prognozuje się w części województwa dolnośląskiego, podkarpackiego i lubelskiego. W województwach śląskim i małopolskim mogą wystąpić burze z opadami deszczu lokalnie do 25 mm. Wiatr w porywach osiągnie prędkość do 65 km/h, lokalnie może wystąpić drobny grad.

Pierwszy stopień zagrożenia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne i zagrożenie życia. IMGW zaleca ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

W środę IMG prognozuje zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, miejscami burze, głównie w południowej połowie kraju. Od 22 do 25 st. C, chłodniej na wybrzeżu i miejscami na południu: od 19 do 21 st. C, a na Podhalu 15 st.. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu i pogórzu okresami dość silny, porywisty, północno-wschodni. W czasie burz wiatr silniejszy, porywisty.