Prawdziwa perła baroku po raz pierwszy otwarta dla zwiedzających. Auditorium comicum to znajdująca się na Uniwersytecie Wrocławskim dawna sala teatralna. Ściany zdobią niezmienione niemal od 300 lat freski, a wnętrze auli zapełniły prace studentów i dydaktyków wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Freski odkryto przypadkowo w 2010 roku podczas remontu podłogi. – W tym pomieszczeniu nad Aulą Leopoldyńską funkcjonował niegdyś teatr jezuicki. Wiedzieliśmy mniej więcej jak mógł wyglądać, bo zachowały się jakieś opisy. Wiadomo było, że były balkony itd. Nikt nie spodziewał się, że pod kilkoma warstwami farby i tynku zachowały się oryginalne barokowe freski – mówi Kamilla Jasińska z Biura ds. Promocji Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ściany dawnej sali komediowej zdobią freski wykonane przez Jakuba Kubena – jezuickiego malarza. Powstały w 1733 roku. – Mamy 4 alegorie, niestety bardzo zniszczone. Do odczytania jest tylko jedna. To jest alegoria wierności, zresztą przecięta na połowie ścianą. To jest jedyna alegoria, którą jesteśmy w stanie odczytać. Pozostałe 3 są niestety tak uszkodzone, że rzeczywiście dużym wyzwaniem będzie wymyślić kogo przedstawiają – ocenia dr Łukasz Krzywka, pełnomocnik rektora ds. zabytków. O tym, że to wierność świadczą atrybuty postaci: pies leżący u stóp kobiety oraz klucz w jej ręce, który strzeże powierzonych sekretów.

Sala teatralna w tym miejscu działała od końca XVII wieku do lat 80. wieku XVIII. Została przeniesiona na parter, gdy zaczął pękać sufit Auli Leopoldyńskiej.

Teraz w auditorium comicum prezentowane są prace 60 artystów związanych z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych. Obejrzeć można rzeźby z brązu, drewna i ceramiki, a także malarstwo i rysunek. – Ten pojezuicki teatr w pół odkryty ma taką wartość wizualną, że on w jakiś specyficzny sposób prowadzi dialog z plastyką tych obiektów artystycznych, które są na tej wystawie i myślę, że to jest właśnie głównym atutem tej wystawy – twierdzi rzeźbiarz Grzegorz Niemyjski, kurator wystawy.

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego do 29 czerwca.