Najwięcej stulatków w Polsce żyje na Dolnym Śląsku. Tak wynika z raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dlaczego na Dolnym Śląsku? To raczej zbieg okoliczności – kilka lat temu region zajmował jedno z ostatnich miejsc w tej klasyfikacji. Najstarszy mieszkaniec regionu ma 111 lat.

Pani Franciszka Płaksej urodziła się w 1916 roku. W październiku skończy 102 lata. Mieszka z siostrą, która się nią opiekuje, ale kilka razy w tygodniu przychodzi na zajęcia do Domu Seniora.

Dzienny Dom Seniora we Wrocławiu ma pod swoją opieką ponad 20 podopiecznych. Uczestniczą oni w zajęciach plastycznych, muzykoterapii czy rehabilitacji.

Najtrudniejsza jest samotność – mówią seniorzy. – Mam już ponad 90 lat i nie mam nikogo w domu, żona mi zmarła, a dzieci się usamodzielniły. A człowiek lepiej się czuję między ludźmi – wyjaśnia Przemysław Delos.

Według raportu ZUS na Dolnym Śląsku jest 129 stulatków. We Wrocławiu aż 68, w Wałbrzychu 47, a w Legnicy 14. Każdej takiej osobie przysługuje honorowe świadczenie pieniężne, które w tym roku wynosi 3700 zł.

Według raportu ZUS do 2035 roku stulatków ma być 9 razy więcej niż obecnie.