Wrocławscy posłowie z Unii Europejskich Demokratów – Jacek Protasiewicz i Stanisław Huskowski – poparli kandydaturę Jacka Sutryka na prezydenta Wrocławia. Huskowski zapowiedział też, że wystartuje w wyborach do sejmiku dolnośląskiego.

Urzędnik wrocławskiego magistratu Jacek Sutryk jest od kilku tygodni wspólnym kandydatem na prezydenta Wrocławia koalicji zawiązanej pomiędzy klubem radnych obecnego prezydenta Rafała Dutkiewicza oraz dwóch partii – Nowoczesnej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

W środę do tej koalicji samorządowej dołączyła Unia Europejskich Demokratów – jej posłowie tworzą w Sejmie wspólny klub z Polskim Stronnictwem Ludowym. W imieniu UED umowę koalicyjną podpisał wiceprzewodniczący tego ugrupowania poseł Jacek Protasiewicz.

– Zdecydowaliśmy się przyłączyć do tej koalicji, bo to prawdziwie opozycyjny sojusz różnych środowisk – od liberalnych do centrowych. I ten sojusz jest w opozycji nie tylko werbalnie, ale realnie, bo Platforma Obywatelska tylko deklaruje opozycyjny sojusz, ale go nie realizuje – powiedział Protasiewicz.

Dodał, że drugim, ważniejszym argumentem za przystąpieniem do koalicji jest Jacek Sutryk, który – jego zdaniem – jest najlepiej przygotowanym kandydatem do objęcia fotela prezydenta Wrocławia. – Ma znajomość miasta, ludzi i realnych problemów. Ma wiedzę, nie musi chodzić po osiedlach i uczyć się nazw ulic. Jest też człowiekiem kompromisu – ocenił Protasiewicz.

Powrót Huskowskiego?

Z kolei Stanisław Huskowski potwierdził, że wystartuje w wyborach do sejmiku dolnośląskiego z list tej koalicji. – Pozostawanie w głębokiej opozycji w Sejmie nie ma większego sensu. Jeśli uda mi się zdobyć mandat radnego, to chętnie zamienię pracę w parlamencie na pracę w samorządzie – powiedział Huskowski.

W poniedziałek o połączeniu sił w wyborach samorządowych zdecydowali Bezpartyjni Samorządowcy i Dolnośląski Ruch Samorządowy. Wystawią wspólną listę do sejmiku i własnych kandydatów na burmistrzów czy prezydentów miast.