Autobusem – za darmo – do Centrum Historii „Zajezdnia” we Wrocławiu. Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” wychodzi z inicjatywą do mieszkańców dolnośląskich gmin i oferuje sfinansowanie podróży i darmowe zwiedzanie. Wszystko po to, by szerzyć wiedzę o historii regionu. Dziś muzeum odwiedziła pierwsza grupa.

Likwidowanie barier w dostępie do kultury – to misja „Zajezdni”. – Dla mieszkańców Wrocławia oferta kulturalna i bezpłatna, i płatna, ale tania, jest dość szeroko dostępna. A dla mieszkańców regionu często barierą jest po prostu odległość – mówi Marek Mutor, dyrektor Ośrodka.

Organizator wycieczki do „Zajezdni” może liczyć na dofinansowanie przejazdu do 900 zł. Zwiedzający bezpłatnie mogą obejrzeć stałą ekspozycję „Wrocław 1945 – 2016”. Dziś Centrum Historii odwiedzili uczniowie z Domaszkowa.

– Pytałem młodych ludzi z Domaszkowa o to, kim byli ich pradziadkowie, skąd pochodzili. Nie wiedzą. To jest pamięć, która w rodzinie ginie. O pradziadkach już rzadko kto pamięta. Prosiłem, żeby porozmawiali z dziadkami, żeby o to zapytali. Myślę, że czekają ich bardzo ciekawe i niejednokrotnie zaskakujące odpowiedzi – opowiada Juliusz Woźny z „Zajezdni”.

Dla wielu uczniów wizyta w tym miejscu to – inna niż na co dzień – lekcja historii. – To są uczniowie drugiej i trzeciej klasy gimnazjum. W ogóle nie znają tej historii. Historia kończy się w gimnazjum na 1918 r., czyli w ogóle te czasy są dla nich zupełną nowością. Oni zupełnie nie mają pojęcia o niczym. Czasami sami proszą, żebym im coś opowiedziała o stanie wojennym czy o tym, jak były kartki – zauważa Alicja Jakubczak, dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Domaszkowie.

To nie jest typowa wystawa. Tutaj można wszystkiego dotknąć. Historii można doświadczać wszystkimi zmysłami. – Nigdy jeszcze nie byłam w takim muzeum. Bardzo jest ciekawie. Można poznać historię, poznać to, co normalny człowiek przeżywał podczas wojny. Nie jako żołnierz, ale jako normalny mieszkaniec Wrocławia – mówi Patrycja Pichla, uczennica z Domaszkowa.

Projekt „Autobusem do Zajezdni” to oferta nie tylko dla szkół, ale także innych zorganizowanych grup – np. klubów seniora – z dolnośląskich gmin. Wciąż można się zgłaszać.