Ponad 300 tys. uczniów z Dolnego Śląska otrzyma po 300 zł rządowego wsparcia na wyprawkę szkolną. Minister edukacji narodowej Anna Zalewska spotkała się dziś z przedstawicielami samorządów, którzy będą realizować program „Dobry start”. Wnioski można składać elektronicznie już od 1 lipca.

Tornister, piórnik, długopisy, kredki, pisaki – na brak wydatków tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego żaden rodzic nie narzeka. Elżbieta Woźniak-Łojczuk ze stowarzyszenia „Klub Mamuśki” ma troje dzieci. Najmłodszy Miłosz jeszcze wyprawki nie potrzebuje, ale jego brat i siostra są w wieku szkolnym.

– To przecież nie tylko zakup plecaka, tornistra, materiałów plastycznych czy stroju sportowego, ale to jest także opłacenie składek na fundusz klasowy, ubezpieczenia czy rat za zajęcia dodatkowe – zauważa kobieta.

300 zł na wyprawkę szkolną otrzyma już w tym roku każdy uczeń, który nie ukończył 20. roku życia. Dzieciom niepełnosprawnym pieniądze będą przysługiwały do 24. roku życia. Nie ma kryterium dochodowego, nie ma też znaczenia, ile dzieci jest w rodzinie. – Najkrócej mówiąc: „Dobry start” jest dla każdego uczącego się ucznia – tego, który jest w systemie edukacji, który jest w systemie informacji oświatowej – mówi minister Zalewska.

DOLNY ŚLĄSK:
308 tys. uczniów = 100 mln zł

POLSKA:
4,5 mln uczniów = 1,4 mld zł
koszt programu „Dobry start”
Pieniądze te otrzyma każdy rodzic, który złoży wniosek. Dokumenty będą przyjmowały urzędy miejskie, gminne, ośrodki pomocy społecznej i centra świadczeń. – Pracownicy są przygotowani i myślimy, że – podobnie jak w przypadku programu „Rodzina 500+” – obsługa będzie sprawna. Tak że tu jakichś większych problemów nie przewidujemy – twierdzi Grzegorz Grzegorzewicz, burmistrz Jaworzyny Śląskiej.

Urzędy na wypłatę świadczenia mają dwa miesiące od dnia złożenia wniosku. Urzędy będą przyjmować wnioski drogą elektroniczną już od 1 lipca, osobiście dokumenty można składać od 1 sierpnia. – To jest istotne, na pewno bardzo mocno i przyspieszy, i ułatwi, i usprawni – dodaje Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic.

Pierwsze pieniądze z programu „Dobry start” na konta dolnośląskich samorządów mają trafić jeszcze w tym miesiącu. – Kwotę, która zostanie w ten sposób przekazana dolnośląskim rodzinom, szacujemy na 100 mln zł – informuje Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski. – Uprawnionych na Dolnym Śląsku jest 308 tys. – może to się trochę zmienić, raczej zwiększyć – dodaje Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty.

W całym kraju pieniądze na wyprawki mogą trafić do ponad 4,5 mln dzieci. Rocznie na program „Dobry start” przeznaczony zostanie 1 mld 400 tys. zł.