Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wprowadza Uniwersyteckie Studia Dualne na kierunku „Technologia i organizacja gastronomii”. To pierwsza uczelnia w Polsce, która proponuje taki sposób nauczania.

Studia inżynierskie będą trwały 3,5 roku. 4 semestry to nauka na uczelni, reszta – praktyka w najlepszych firmach z sektora hotelarstwo, gastronomia, catering. Takie rozwiązanie ma wykształcić absolwentów gotowych do pracy.

Firmy będą studentom płacić. Niewiele – na poziomie płacy minimalnej. Studia w całości sfinansowane będą z pieniędzy pozyskanych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W sumie to 3 mln zł. Nie będzie łatwo się dostać. Przyjętych zostanie tylko 36 osób. – Te osoby będą zapraszane na taki egzamin wstępny, praktyczny. Chcielibyśmy sprawdzić czy ochotnicy nadają się do tego typu studiów czy potrafią się poruszać po kuchni – mówi dr Maciej Bienkiewicz.

Przedsiębiorcy będą mogli wykształcić przyszłych pracowników od podstaw, zgodnie ze standardami firmy. – Muszą się nauczyć najpierw kroić, później gotować. (...) Jest dużo stresu, muszą się oswoić z tym szaleństwem na kuchni, jak już to będą umieć, muszą się nauczyć programu rozliczeniowego, bo można świetnie gotować, ale popełnić błąd w rozliczeniu i wtedy jest problem z kuchnią – informuje Zbigniew Koźlik, szef kuchni w Hotelu Park Plaza.

Na razie zapewnione są pieniądze na jeden cykl kształcenia, ale uczelnia ma nadzieję otworzyć taki kierunek również w następnych latach.