Piłkarski zegar tyka coraz szybciej. Już za 72 godziny ruszy wielkie piłkarskie święto. Co na to kibicie? Szykują czas i... pieniądze. Na mundialu bowiem nie zamierzają oszczędzać. Czy więc piłka okaże się dźwignią handlu?

Piłkarskie emocje coraz bliżej – święto futbolu ruszy za trzy dni. Każdy prawdziwy kibic musi być do tego wydarzenia dobrze przygotowany. – Szukam dla wnuka koszulki z napisem „Lewandowski”. To jest jego ulubiony piłkarz – opowiada Mirosław Waloszczyk z Wrocławia.

Polscy kibice znani są z tego, że mają gorące serca. A skoro serca gorące, to i pieniędzy nie żal. Na mundialu fani futbolu oszczędzać nie będą. – Z naszych badań wynika, że co drugi kibic zrobi „mundialowe zakupy” i to poważne zakupy. Na zakupowej liście znalazły się przede wszystkim akcesoria do kibicowania, takie jak: koszulki, szaliki, flagi, ale też piłki i akcesoria, które pomagają spędzić ten czas – m.in. zestawy grillowe czy chociażby pufy w kształcie piłek –wymienia Tomasz Jankowski z serwisu Ceneo.pl.

– Najczęściej ludzie zainteresowani są koszulkami, polówkami, bluzami, proporczykami. Robią nadruki – dodaje Jacek Jackiewicz ze sklepu kibica we Wrocławiu.

Nie od dziś wiadomo, że wielkie imprezy to i wielki handel. Robert Lewandowski zasługuje na obraz najwyższej jakości. Czyli – nowy telewizor... – Są to pierwsze mistrzostwa w technologii 4K, tak że warto wymienić telewizor. Przed mistrzostwami zawsze dobrze sprzedają się duże telewizory ledowe o dużych przekątnych – mówi Piotr Cieślak, sprzedawca sprzętu RTV.

Na mundialu ma szansę wzbogacić się również branża turystyczna. Niektóre firmy proponują kibiciom kompleksową organizację wyjazdu do Rosji. – Przelot z Polski bądź Berlina, który jest nieco tańszy. Zakwaterowanie na miejscu i na specjalne zapytanie jeszcze np. zwiedzanie – tłumaczy Maciej Kucharski z Bissole Business Travel.

Eksperci podkreślają: choć niektóre branże na mundialu zarobią, w skali całej gospodarki nie będzie to odczuwalne. Co więcej, ktoś także straci. – Pamiętajmy, że oglądanie sportu konkuruje o nasz czas wolny. Tzn. jeśli np. oglądamy mecz, to nie pójdziemy np. do kina, nie zagramy w grę komputerową czy nie oddamy się innym rozrywkom. Stracą dostarczyciele tych rozrywek – zapowiada Krzysztof Kolany z Portalu Bankier.pl.

Niektórzy zarobią na mundialu i będą mieć dobre humory. Nam pozostaje liczyć na to, że będą mieli je również polscy kibice.

Biało-czerwoni pierwszy raz w Rosji wybiegną na murawę 19 czerwca. Transmisje wszystkich meczów w TVP1, TVP2, TVP Sport i TVP 4K oraz na sport.tvp.pl i w darmowej aplikacji TVP Stream. Retransmisje nocami w TVP3 Wrocław.