Wiktor Zborowski, Grażyna Wolszczak i Mateusz Kościukiewicz przeczytają fragmenty współczesnej prozy europejskiej podczas rozpoczynającej się dziś wieczorem Europejskiej Nocy Literatury. Tym razem przestrzenią literackich czytań będzie Przedmieście Oławskie.

Europejska Noc Literatury odbywa się we Wrocławiu już po raz siódmy. Ideą przedsięwzięcia jest wieczorne czytanie literatury w przestrzeni miejskiej przez znanych autorów i literatów.

W tym roku fragmenty prozy splatają się tematycznie, co wyraża hasło tegorocznej edycji: „Obcy”. – Obcym można stać się z racji pochodzenia, wyznawanej religii, seksualnej orientacji, koloru skóry, języka, którym się włada – wyjaśnił dziennikarz Michał Nogaś, kurator ENL.

W dziesięciu lokalizacjach wrocławskiego Przedmieścia Oławskiego będzie można wysłuchać fragmentów dziesięciu książek europejskich pisarzy.

W Muzeum Etnograficznym uczestnicy spotkania przedpremierowo będą mogli usłyszeć fragmenty książki „Historie dziwnych samotności” Marty Mazuś, które przeczyta Magdalena Kumorek, z kolei w ogrodzie Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec fragmenty powieści „Poza siebie” Sashy Marianny Salzmann przeczyta Zofia Wichłacz. Halina Rasiakówna zaprezentuje zaś „Mazzel tov” J. S. Margot – opowieść o życiu żydowskiej ortodoksyjnej społeczności we współczesnej Belgii.

Noc Literatury m.in. w kościołach

Czytania odbędą się także w obecnych na Przedmieściu miejscach wyznań chrześcijańskich. W Kościele Chrześcijan Baptystów Justyna Sobolewska zaprezentuje tekst ze zbioru esejów Zadie Smith „Widzi mi się”, w którym brytyjska pisarka przygląda się temu, co stało się, kiedy Brytyjczycy powiedzieli „tak” wyjściu z Unii Europejskiej.

Z kolei w kaplicy Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP fragmenty opartej na faktach „Historii przemocy” Édouarda Louisa przeczyta Mateusz Kościukiewicz, a w auli Konwentu Bonifratrów Wiktor Zborowski zaprezentuje opowiadanie z nowego tomu Katalończyka Jaume Cabré – „Podróż zimowa”.

Tomasz Knapik w Szkole Podstawowej nr 2 zaprezentuje nową powieść Niklasa Orreniusa „Strzały w Kopenhadze”, opowiadającą o rysowniku Larsie Vilksie, który karykaturą Mahometa ściągnął na Szwecję gniew społeczności muzułmańskiej, natomiast Michał Żurawski przeczyta fragment książki Arnona Grunberga „Tirza” w nowym centrum przedmiejskiej rewitalizacji – Przedpokoju H13.

Z kolei Dawid Ogrodnik fragmenty powieści „Nienawiść to połowa zemsty” Emiliosa Solomou przeczyta w dawnej wytwórni wódek Carla Schirdewana, a Grażyna Wolszczak fragmenty najnowszej książki Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”, poświęconej zagadnieniom rasizmu w Wielkiej Brytanii, przeczyta w Nowej Papierni.

Czytania rozpoczną się w tym samym czasie i będą powtarzane co 30 minut między godz. 18:00 a 22:30.