Turyści wybierający się na górskie wycieczki powinni rozważyć zmianę planów. Jeśli nawet udałoby im się uniknąć burzy, wiatru czy gwałtownej ulewy, to i tak będą musieliby zmagać się z potężnym upałem.

Nad południową i południowo-zachodnią część kraju napływa z południa bardzo gorące i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. IMGW wydał ostrzeżenie I stopnia przed burzami z gradem dla południowych rejonów województw: małopolskiego, opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. Zagrzmi również w Bieszczadach.

Na Śląsku, na zachodzie Małopolski i na południu Ziemi Lubuskiej podczas burz miejscami spadnie do 30 mm deszczu, a w Sudetach, Beskidzie Żywieckim i Tatrach możliwe są ulewy do 40 mm. Na pozostałym obszarze występowania burz wysokość opadu w burzach lokalnie może osiągać wartość 20 mm, a porywy wiatru do 55 km/h.

Burzom może towarzyszyć grad o średnicy do 2 cm oraz porywy wiatru do 65 km/h, a na zachodzie Dolnego Śląska i na południu Lubuskiego do 75 km/h.

Na północy nieco chłodniej

Temperatura maksymalna od 25 st. na Suwalszczyźnie do 30 st. lokalnie na południu i zachodzie. Chłodniej na wybrzeżu: od 22 do 25 st. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/godz.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na południowym zachodzie i na Podhalu okresami duże i tam przelotne opady deszczu, a początkowo także burze.

W niedzielę na południu, zachodzie i na Ziemi Łódzkiej zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego i miejscami tam przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm, a na południowym zachodzie do 30 mm. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 26 st. na Suwalszczyźnie, 28 st. w centrum, do 30 st. lokalnie na południu i zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/godz.