Zarząd krajowy Nowoczesnej udzielił w środę poparcia urzędnikowi magistratu Jackowi Sutrykowi – kandydatowi na prezydenta Wrocławia. Tym samym rekomendacja partii do ubiegania się o to stanowisko została cofnięta posłowi Michałowi Jarosowi.

Michał Jaros oficjalnym kandydatem Nowoczesnej na prezydenta Wrocławia był od marca. W maju zarząd dolnośląski Nowoczesnej cofnął mu rekomendację i – razem z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem oraz Sojuszem Lewicy Demokratycznej – udzielił poparcia innemu kandydatowi: Jackowi Sutrykowi.

Jednak to do zarządu krajowego Nowoczesnej należała ostateczna decyzja w tej sprawie.

Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, uzasadniając decyzję zarządu, wskazywała, że Sutryk zbudował wokół siebie koalicję wyborczą, która ma realne szanse na wygraną w jesiennych wyborach z kandydatką Prawa i Sprawiedliwości Mirosławą Stachowiak-Różecką. – Jednocześnie jego poglądy są zgodne z programem Nowoczesnej – dodała.

Lubnauer zaznaczyła, że dla Jarosa „zawsze otwarta jest propozycja współpracy w ramach koalicji”, także jako kandydata na wiceprezydenta Wrocławia. – Jestem głęboko przekonana, że do czasu, kiedy będziemy rejestrować listy i zgłaszać kandydatów, porozumiemy się z Michałem Jarosem co do jego dalszych działań. Cenię jego pomysły na Wrocław – zaznaczyła szefowa partii.

Jaros i „Pomysł na zmianę”

Jaros, odnosząc się do decyzji zarządu, powiedział, że niezbędne zmiany we Wrocławiu nie mają partyjnych barw – dotyczą każdego, bez względu na to, na jaką partię głosuje i jakie są jego poglądy polityczne. Dlatego – jak poinformował – w najbliższych wyborach będzie kandydatem mieszkańców na prezydenta Wrocławia z komitetu stowarzyszenia „Pomysł na zmianę”.

– Stowarzyszenie będzie łączyło wszystkich – bez względu na poglądy polityczne, którzy chcą zmiany i konkretnych rozwiązań – podkreślił poseł Nowoczesnej.

– Zapraszam do współpracy wszystkich, którzy chcą zmian w naszym mieście. Mam pomysł na zmianę i wiem, jak rozwiązać problem korków w mieście, poprawić bezpieczeństwo oraz zapewnić lepsze miejsca pracy – stwierdził Jaros. Zadeklarował też, że nie zamierza opuszczać Nowoczesnej ani klubu poselskiego. – O moją przyszłość w Nowoczesnej proszę pytać władze krajowe – dodał Jaros.

Pozostali kandydaci

W wyborach na prezydenta Wrocławia startują również: posłanka PiS Stachowiak-Różecka i europoseł Kazimierz Ujazdowski, który został wysunięty przez Platformę Obywatelską.

Kandyduje też Jerzy Michalak – wicemarszałek województwa popierany przez Dolnośląski Ruch Samorządowy – oraz biznesmen Robert Butwicki – popierany przez partię Wolni i Solidarni.