„Obecnie analizowane są trzy różne przebiegi drogi S8, a decyzje w tej sprawie zapadną w ciągu kilku miesięcy – do grudnia, stycznia – i wówczas poznamy koszty” – powiedział podczas spotkania z mieszkańcami Bystrzycy Kłodzkiej premier RP Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył, że m.in. w rejonie Kotliny Kłodzkiej w wyniku transformacji ustrojowej upadło wiele zakładów przemysłowych, a bezrobocie było jednym z najwyższych w skali kraju. Jak dodał, dla takich obszarów powstały w połowie lat 90. Specjalne Strefy Ekonomiczne, aby zmniejszać bezrobocie. Według szefa rządu, w wyniku powstania Stref rozwinęły się zurbanizowane tereny, jednak nie wszędzie ten model się sprawdził.

Morawiecki zaznaczył, że uchwalone zostały rozwiązania, które mają zastąpić system zwolnień podatkowych i ulg działający obecnie w 14 specjalnych strefach ekonomicznych. Jak mówił, „cała Polska będzie Specjalną Strefą Ekonomiczną”. – To, wraz z rozwojem szkolnictwa zawodowego, zwiększy możliwości inwestycyjne w regionach – dodał szef rządu.

Premier stwierdził, że kiedy Prawo i Sprawiedliwość przychodziło do władzy w 2015 r., wówczas droga numer 8, która dociera do Wrocławia, była w obie strony jednojezdniowa i była zaplanowana jako droga krajowa. Zaznaczył, że niedawno pojawiła się perspektywa, żeby była to droga ekspresowa S8.

– Projekt ma zostać zakończony na przełomie tego roku i kolejnego, a badania środowiskowe, pozwolenia środowiskowe mają szansę być zakończone do końca przyszłego roku – tak, żeby już całkiem niedługo, za półtora roku, pewne prace tutaj ruszyły – mówił Morawiecki.

– Są jeszcze analizowane trzy różne przebiegi tej drogi, trochę odmienne. Te decyzje zapadną w ciągu najbliższych kilku miesięcy – do grudnia, stycznia – i będziemy wiedzieli, którędy dokładnie ta droga przebiegnie i jakie są jej koszty – dodał.


WIĘCEJ O WIZYCIE PREMIERA RP W BYSTRZYCY KŁODZKIEJ – TVPPARLAMENT.PL