Właśnie rozstrzygnięto konkurs na projekt nowej siedziby Muzeum Książąt Lubomirskich, w którym wzięło udział aż 216 pracowni architektonicznych z całego świata.

Dziś klepisko, a za pięć lat nowy gmach Muzeum Książąt Lubomirskich. Do konkursu dopuszczono 103 projekty, wybrano ten pracowni WXCA.

Teren pomiędzy Ossolineum a budynkiem Uniwersytetu Wrocławskiego jest ściśle związany z dziejami miasta. Na początku XIII wieku był to teren podmokły z licznymi warsztatami rzemieślniczymi, co wykazały przeprowadzone dekadę temu badania archeologiczne. Przez stulecia teren, na którym ma teraz powstać muzeum, zmieniał się wielokrotnie.

O nowej siedzibie muzeum mówiło się od początku XXI wieku. Muzeum Książąt Lubomirskich miało pierwotnie powstać w dawnym budynku Farmacji. Budynek kupił ostatecznie prywatny inwestor.

Przed autorami koncepcji architektonicznych postawiono niezwykle trudne zadanie wpisania nowego obiektu w okolicę obfitującą w ważne dla miasta zabytki.

Gdy muzeum zostanie oddane do użytku, znajdą się w nim dzieła sztuki i zabytki związane z historią Polski. Nie tylko te znajdujące się obecnie we Wrocławiu. – Przypominamy wrocławianom, że my nie tworzymy niczego nowego, my odtwarzamy jedno z najstarszych polskich muzeów – mówi Adolf Juzwenko.

Muzeum Książąt Lubomirskich ma zostać otwarte równo 200 lat od powstania tej instytucji we Lwowie.