Dwa tysiące uczestników z całej Polski, dziewiętnaście drużyn zagranicznych, stu dwudziestu wolontariuszy, trzy dni wyjątkowych spotkań i warsztatów – to wszystko już od 11 marca we Wrocławiu, podczas XIII Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności Destination Imagination!

W dwa dni, na łącznie szczęściu scenach, swoje rozwiązania zaprezentują 263 Drużyny. Każda z nich będzie miała tylko kilka minut, by przedstawić rozwiązanie Wyzwania, wybranego kilka miesięcy temu.

Wysoka wieża zbudowana ze sznurka, 4 słomek, kartki papieru i plastikowego kubka? Imponujące kostiumy przygotowane z worków na śmieci? Własnoręcznie zbudowany instrument, na którym można zagrać oryginalną melodię? A może samodzielnie skonstruowany robot nawigujący po skomplikowanym labiryncie? Dla uczestników Destination Imagination to nic trudnego!

Najmłodsi z nich mają 4 lata, najstarsi 26. Wszystkie kostiumy, dekoracje, konstrukcje, a także scenariusz i pomysł na rozwiązanie przygotowują sami. Bo samodzielność to jedna z najważniejszych zasad Programu DI – uczestnicy nie mogą korzystać z tzw. Pomocy z zewnątrz (rodziców, nauczycieli, kolegów spoza drużyny). Oznacza to, że dorośli mogą pokazywać spectrum możliwości i inspiracji, uczyć nowych umiejętności, tłumaczyć „jak to działa?”. Ale ostateczne pomysły i ich realizacja należą wyłącznie do drużyny.

I choć podczas Olimpiady wszystkie drużyny są poddawane ocenie Ekspertów i rywalizują o wygraną, to nie o rywalizację przede wszystkim tu chodzi, a o dobrą zabawę i zdobywanie nowych umiejętności. Dlatego na uczestników Olimpiady czekają również atrakcje dodatkowe: 25 stanowisk warsztatowych i edukacyjnych, czyli ponad 300 godzin bezpłatnych zajęć w dwa dni! Edukatorzy i Animatorzy z wrocławskich organizacji i instytucji zadbają o naukę przez dobrą zabawę: Hydropolis nauczy przeprowadzać wodne eksperymenty, Centrum Technologii Audiowizualnych - malować dźwięki, Fundacja Go’n’Act zapozna najmłodszych z kulturami świata, studenci wrocławskiej SKIBY przeprowadzą warsztaty teatralne, studenci Politechniki Wrocławskiej - twórcy Projektu SCORPIO opowiedzą o życiu na Marsie.

W poniedziałkowy wieczór natomiast odbędzie się tzw. Wyzwanie Bliźniacze – drużyny rywalizujące ze sobą w danym Wyzwaniu i jednym poziomie wiekowym, zostaną połączone w pary i tylko dobra współpraca pomoże im w niecałą godzinę rozwiązać Wyzwanie Specjalne.

Jak na prawdziwą Olimpiadę przystało, wydarzenie rozpocznie uroczysta Ceremonia Otwarcia (11 marca o godz. 18.00). Natomiast 13 marca o godz. 19.00, podczas Ceremonii Zamknięcia, zwycięskie drużyny odbiorą medale i nagrody specjalne, przyznawane przez Ekspertów. Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymają prawo reprezentowania Polski podczas Global Finals – Światowej Olimpiady Kreatywności, odbywającej się w maju w Knoxville, w stanie Tennessee w USA.