1 czerwca we Wrocławiu rozpocznie się 5. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci.

Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych dla dzieci i młodzieży w regionie. Jego główną ideą jest prezentacja najciekawszych, nowatorskich, różnorodnych tematycznie i formalnie spektakli dla dzieci, wystawianych w ostatnich latach w polskich teatrach. „Nowy teatr” rozumiemy w tym przypadku jako sięganie przede wszystkim do współczesnej dramaturgii, śmiałych reinterpretacji klasyki i nowoczesnych form inscenizacyjnych. Zarówno w pracy nad Przeglądem, jak i stałym repertuarem Wrocławsi Teatr Lalek stawia sobie za cel zmianę przyzwyczajeń widowni. Organizator nie chce, żeby teatr lalek kojarzył się dzieciom wyłącznie z tradycyjnymi formami i klasycznymi technikami animacji, ale z miejscem nowoczesnym i otwartym na eksperymenty, w którym nawet najmłodszych traktuje się jak pełnoprawnych partnerów w rozmowie o współczesnym świecie.

Podczas tej edycji Przeglądu zaprezentowanych zostanie 18 różnych. W programie znajdą się widowiska dla dzieci we wszystkich grupach wiekowych: od „najnajów” po nastolatków. Pokazana zostanie najnowsza premiera teatru, zaplanowana specjalnie na otwarcie tej edycji Przeglądu, i przedstawienie przygotowane przez teatralną grupę młodzieżową od 2017 r. działającą przy WTL. Ważną cechą wspólną wybranych spektakli jest to, że ich twórcy poszukują dla siebie nowych form wyrazu lub korzystają z klasycznych technik animacji w nowatorski, intrygujący sposób. W programie pojawia się także wiele przedstawień poruszających zagadnienia związane z ideą narodu, ojczyzny, tożsamości (budowanie wspólnoty, życie na emigracji, odczytywanie na nowo mitów narodowych i kształtowanie tożsamości lokalnej). Międzynarodowy charakter tej edycji wzmocnią dwa przestawienia z Czech – wielokrotnie nagradzane na europejskich festiwalach, a rzadko obecne na polskich scenach.

Tegorocznemu Przeglądowi towarzyszyć będzie OGRÓD SZTUK - czyli trwające przez cały tydzień, niebiletowane warsztaty artystyczne we Wrocławskim Teatrze Lalek i przylegającym doń Ogrodzie Staromiejskim. Warsztaty są przeznaczone dla różnych grup wiekowych, zarówno zorganizowanych, jak i uczestników indywidualnych czy dzieci z opiekunami.

Hasłem przewodnim tegorocznego Ogrodu Sztuk jest SZTUKA DZIECI. Więcej informacji znajdziecie na stronie: przeglad.teatrlalek.wroclaw.pl.