Rówieśnicy polskiej niepodległości poszukiwani. Centrum Historii „Zajezdnia” we Wrocławiu od lat zbiera wspomnienia Dolnoślązaków o regionie. Tym razem zwraca się do świadków rodzącej się niepodległości z całej Polski, a nawet całego świata. Trwają nagrania do projektu „Stu stulatków na stulecie”.

– To projekt adresowany do ludzi może nie całkiem stuletnich, ale w wieku 95 lat i więcej. Wyszukujemy takie osoby, zapraszamy zresztą wszystkich chętnych. Chodzi nam o to, żeby opowiedzieć, wraz z tymi ludźmi przeżyć jeszcze raz ten wiek niepodległości. Było to stulecie bardzo ważne – czas przełomów, ważnych wyborów, klęsk, ale też i zwycięstw. Myślę, że dla wszystkich jest istotne to, co ci ludzie mają do opowiedzenia. W tej chwili mamy już nagrania i wspomnienia 20 osób, które są w okolicy stu lat. Na tych materiałach znajdują się głównie ich wspomnienia. To osoby, które przeżyły, uczestniczyły w wielkich wydarzeniach, często historycznych – opowiada Juliusz Woźny z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu.

– Mamy nagranie pani architekt – autorki słynnych punktowców przy pl. Grunwaldzkim. Są artyści ludowi, malarze, rzeźbiarze czy osoby, których życie może nie jest obfite w takie osiągnięcia artystyczne czy naukowe, ale są to np. matki i babcie, czyli osoby, które przeżyły ciekawe chwile w swoich rodzinach, które uczestniczyły w wydarzeniach o ważnym znaczeniu historycznym. Co jest istotne? Przesłanie tych ludzi i to, co oni przeżyli, co mają nam do opowiedzenia. Mało która z tych osób żałuje, że za mało pracowała, za mało poświęciła uwagi swojej karierze zawodowej. Większość mówi o tym, że jeśli czegoś żałuje, to tego, że za mało kochała najbliższych, że za mało poświęciła uwagi swojej rodzinie – dodaje Juliusz Woźny.

Efektem projektu będzie wystawa w Zajezdni, której wernisaż planowany jest na 11 listopada 2018 r. Ekspozycja będzie dostępna także w Internecie.