Pierwszy w Polsce ekostatek zacumowany na wodzie i otwarty dla wszystkich zainteresowanych – taka będzie siedziba ośrodka „Odra Centrum”. Jego główną ideą jest popularyzowanie wiedzy na temat Odry. Obiekt będzie gotowy w 2019 r.

800 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, a wokół pływające ogrody i siedliska ptaków – powstający we Wrocławiu obiekt to unikat. – To będzie chyba jedyny w Europie taki ośrodek edukacyjny pływający, co najważniejsze, na wodzie. Będzie siedzibą ośrodka edukacji ekologicznej „Odra Centrum” – mówi Kamil Zaremba, prezes Fundacji „OnWater”.

Obiekt będzie podzielony na dwie strefy. W jednej z nich powstanie Centrum Odrzańskiej Informacji Turystycznej, które będzie promować imprezy związane z rzeką. W drugiej strefie ekostatku najważniejsza będzie edukacja. – Przede wszystkim będziemy chcieli tam opowiadać i pokazywać dzieciakom rzeczy dotyczące wody, ekologii, ale też tożsamości. To, że jesteśmy we Wrocławiu, też nie jest przypadkowe – dodaje Anna Surówka.

Koszt budowy i wyposażenia obiektu to ponad 3 mln zł. Projekt wsparł Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. – Marszałek w ramach unijnych środków z regionalnego programu operacyjnego przeznacza na „Odra Centrum” ponad 1,65 mln zł – informuje Michał Nowakowski z UMWD.

Ekostatek ma być niskoemisyjny, a tym samym – przyjazny dla środowiska. Jego konstrukcja jest już gotowa, ale przed miłośnikami Odry i architektami jeszcze sporo pracy. Wyzwaniem okazało się projektowanie obiektu. – Najważniejsze, co jest w projektowaniu takich obiektów, to Odra, która już sama w sobie jest wspaniała i piękna i tak naprawdę my tworzymy jakąś taką ramę do oglądania tej Odry. To jest taka galeria, gdzie obrazami są widoki na rzekę, na niebo, na Wrocław właśnie z tej perspektywy – twierdzi architekt Józef Franczok.

Obecnie ekostatek znajduje się na Osobowicach przy Moście Milenijnym. Wiosną 2019 r., kiedy otworzy swoje drzwi dla odwiedzających, zostanie zacumowany przy Moście Grunwaldzkim.