Bezpłatny przyjazd i zwiedzanie wystawy „Wrocław 1945 – 2016” oraz innych ekspozycji na terenie Centrum Historii „Zajezdnia” we Wrocławiu przez mieszkańców dolnośląskich gmin będzie możliwe od wtorku, gdy ruszy projekt „Autobusem do Zajezdni”.

– Pragniemy, aby w zwiedzaniu ekspozycji uczestniczyli także Dolnoślązacy mieszkający na obszarach znacznie oddalonych od naszej siedziby. Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” wesprze podróż mieszkańców gminy zainteresowanej naszą propozycją kwotą do 900 zł. Wstęp do muzeum jest dla uczestników darmowy – powiedział Juliusz Woźny z Ośrodka.

Dodał, że adresatami projektu „Autobusem do Zajezdni” są jednostki samorządu terytorialnego i samorządowe instytucje kultury, które mogą składać wnioski do Ośrodka.

Rzecznik poinformował, że OPiP chce też zacieśnić współpracę z lokalnymi instytucjami kultury, m.in. oferując w swoim muzeum możliwość zaprezentowania zbiorów lokalnych muzeów.

– Istnieją muzea z ciekawymi zbiorami, które możemy zaprezentować też wrocławianom w naszej „Zajezdni” na czasowej wystawie. Powstają Dolnośląskie Izby Pamięci w różnych miejscach, a nasi pracownicy mogą udzielić im wsparcia merytorycznego, np. udzielą pomocy w doposażeniu ekspozycji, przeprowadzą szkolenie pracowników z procedur działania z archiwaliami oraz zabytkami – powiedział Juliusz Woźny.

Ośrodek cały czas realizuje też program „Świadkowie historii”, oferując mieszkańcom Dolnego Śląska chcącym podzielić się swoimi wspomnieniami uczestnictwo w zbieraniu świadectw do „Archiwum Historii Mówionej Ośrodka”.

Centrum Historii „Zajezdnia” powstało w miejscu historycznej hali Zajezdni nr VII przy ul. Grabiszyńskiej – miejscu, gdzie w 1980 r. narodziła się wrocławska Solidarność.