Drzewka i krzewy owocowe i ozdobne, byliny, cebule kwiatowe, trawy, pnącza, krzewy róż, świeże zioła w doniczkach – a wszystko to w wielu odmianach, znanych i lubianych oraz nierzadko zupełnie nowych i kolekcjonerskich – zaoferują producenci, którzy przyjadą specjalnie do Wrocławia z innych regionów kraju. Ponadto ceramika ogrodowa i elementy małej architektury, a także rękodzieło do domu i ogrodu. Zaś do spiżarni miody, piwa z minibrowarów, sery z Podhala i Austrii, greckie oliwki, przyprawy, obwarzanki i wędliny robione według tradycyjnych, regionalnych receptur.

To wszystko w jednym miejscu i czasie – za sprawą Kiermaszu Ogrodniczego „Pamiętajcie o ogrodach”, który 28 i 29 kwietnia zagości na Torze Wyścigów Konnych Partynice, gromadząc kilkudziesięciu wystawców z całej Polski, a w efekcie ogromny wybór roślin niedostępny nawet w największych centrach ogrodniczych. Organizatorzy zapraszają w sobotę – 28 kwietnia, w godzinach od 9.00 do 18.00 oraz w niedzielę – 29 kwietnia, w godzinach od 9.00 do 17.00. Wstęp Wolny.

Różnorodność gatunków, odmian, pokrojów, kolorów, zapachów. Kolekcje odmian poszczególnych gatunków. Unikatowe egzemplarze roślin, satysfakcjonujące oświadczonych, najbardziej wymagających domowych ogrodników. Odmiany wydobyte z pamięci, przeżywające drugą młodość. Do ogrodu, ogródka, na działkę, taras, balkon, a nawet tylko parapet. Na taką - pod względem oferty - zapowiada się pierwsza edycja nowego wrocławskiego kiermaszu. Wszak Wrocław, od kilu lat pozbawiony tego rodzaju branżowej imprezy, z pewnością na nią zasługuje i czeka. Bo we Wrocławiu i na całym Dolnym Śląsku mieszka mnóstwo osób, w życiu których rośliny, natura, ożywione piękno są ważne, są codziennością, są stylem życia.

Po co kiermasz, skoro wokół taka rozmaitość ogrodników i rozbudowanych centrów ogrodniczych – można zapytać. To prawda, ale w rzeczywistości żadne, największe nawet i najprężniejsze centrum ogrodnicze czy pojedyncze ogrodnictwo, nie jest w stanie zapewnić tak szerokiej oferty, jak zgromadzeni w jednym miejscu i czasie wystawcy imprezy, którzy bardzo często specjalizują się w wąskich dziedzinach produkcji ogrodniczej. Swój przyjazd do Wrocławia zapowiedzieli między innymi przedstawiciele branży z regionów dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, opolskiego, śląskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego. Przywiozą ze sobą wyselekcjonowany, zadbany materiał, który do ostatniej chwili jest pielęgnowany zgodnie z kanonami sztuki. A na kiermaszu, niemal bezszelestnie przechodzi z rąk swojego wiernego opiekuna w ręce nie mniej oddanego wielbiciela.

Przechadzając się pomiędzy stoiskami, z bliska będziemy mogli wypatrzeć między innymi: drzewka i krzewy ozdobne liściaste i iglaste, drzewka owocowe w ogromnym wyborze odmian (również te najstarsze, bardzo poszukiwane), krzewy owocowe (wśród nich takie ciekawostki jak porzeczkoagrest, oliwnik, rokitnik, świdośliwa, czy owocujące pnącza (cytryniec chiński, mini-kiwi). Będą zioła w doniczkach – w sumie kilkadziesiąt rodzajów - np. kilkanaście odmian mięt, bazylie i szałwie w wielu wariantach, cząber, estragon, kolendra, oregano, tymianek, lubczyk, majeranek, itd. Ogromny wybór cebul kwiatowych, np. lilii azjatyckich, orientalnych, mieszańców LxA i OxT.

Byliny – np. bardzo modne funkie, żurawki, lawendy, szałwie, różne kolory jeżówek, pysznogłówki, trytomy, liliowce, jarzmianki. Będą też takie ciekawostki, jak dwukolorowe oxalisy, maki niebieskie i żółte czy storczyk gruntowy Habenaria Radiata. Ofercie znajdzie się wiele odmian traw ozdobnych - turzyc, miskantów chińskich, kostrzew czy rozplenic oraz duży wybór pnączy ozdobnych - winobluszczy, zimozielonych bluszczy, wiciokrzewów i oczywiście klematisów - w tym wiele nowości, np. piękna odmiana ‘My Darling’. Bardzo ciekawie zapowiada się również kolekcja sukulentów, kaktusów i roślin owadożernych.