W Dzierżoniowie powstaje Szlak Diorowski. W maju odsłoniętych zostanie 10 mosiężnych radioodbiorników, które mają przypominać historię najważniejszego dla miasta zakładu – dzierżoniowskiej Diory.

Pionier to pierwszy wyprodukowany w Diorze i w Polsce po wojnie radioodbiornik. Jeden egzemplarz znajduje się w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa. Ten sam Pionier, ale w postaci mosiężnej rzeźby, stoi tuż przed dzierżoniowskim ratuszem.

5 maja w mieście odsłoniętych zostanie 10 kolejnych odlewów przedstawiających diorowskie radioodbiorniki w skali 1:1. – Staną przy wszystkich uliczkach odchodzących od rynku, tych ulic jest 8, a 2 kolejne przy kinie i przy muzeum, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona Diorze – informuje Magdalena Sośnicka z Urzędu Miasta w Dzierżoniowie.

Polonez, Mazur, Calypso, Trubadur, Kankan – Diora była prawdziwym potentatem. Szturmem zdobywała także światowe rynki. Obecnie Diora utrzymuje czołowe miejsce w kraju w produkcji wież radiowych, odbiorników samochodowych i zestawów satelitarnych.

Diora to Dzierżoniów, Dzierżoniów to Diora. Praktycznie nie było rodziny, której członkowie nie pracowaliby w Diorze. Diora zatrudniała w latach świetności pomiędzy 6,5-7 tys. osób – mówi Arnold Kordasiewicz z Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa.

Diora przegrała z wolnym rynkiem, konała przez całe lata 90. W 2006 roku została zlikwidowana. Bezrobocie w Dzierżoniowie sięgało wtedy 50%. Dziś wynosi 8%. W pobliskiej strefie ekonomicznej jest 21 zakładów. Pracuje w nich 3 tys. osób.