Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy przeznaczył 30 mln zł na nowe żłobki w regionie. Żłobki powstaną we Wrocławiu i okolicach.

Zainteresowanie miejscami w żłobkach i klubach dla maluchów jest ogromne. Prawie 800 nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych to szansa rodziców na powrót do pracy. – Program ten przewiduje, że można budować nowe żłobki, można je modernizować, można rozbudowywać. Przez rok czasu dzieci, które są w tym projekcie, nie płacą za żłobek – informuje marszałek woj. Cezary Przybylski.

Ulgi dotyczą głównie rodziców, którzy do tej pory nie pracowali, a ich dochody są niskie. Fundusze pochodzą z unijnej dotacji. – W konkursie startowałyśmy pierwszy raz, wcześniej miałyśmy tylko doświadczenie w rządowym programie Maluch Plus, porównując jest to dużo więcej formalności, dużo trudniej jest przygotować wniosek do projektu, miałyśmy pomoc osoby przy przygotowaniu wniosku, ale się udało ponad milion – mówi Alicja Sidor, współwłaścicielka żłobka Tuptuś.

Wnioski można składać do 5 kwietnia. – Wnioski mogą składać właściwie wszystkie podmioty, nie mogą składać osoby fizyczne, natomiast zarówno sektor prywatny, niepubliczny jak i jednostki samorządu terytorialnego, gminy – informuje Ewa Grzebieniak, dyrektor DWUP.

Dotąd za unijne pieniądze udało się stworzyć 2000 nowych miejsc dla dzieci.