Prowadzenie kampanii wyborczej kosztem chorych na raka – takie zarzuty padły pod adresem Jerzego Michalaka, członka zarządu województwa dolnośląskiego i kandydata na prezydenta Wrocławia. Chodzi o bilbordy zachęcające do badań profilaktycznych wykrywających raka szyjki macicy, na których znalazł się właśnie Jerzy Michalak.

Nie ma wątpliwości, że Jerzy Michalak prowadzi już kampanię wyborczą. Ulotki z jego podpisem trafiają do mieszkańców Wrocławia. Tymczasem w mieście pojawiły się 42 bilbordy. Na większości z nich Jerzy Michalak wraz z żoną promują kampanię profilaktyczną. Jej organizatorem jest fundacja „Razem Wygramy” działająca przy Dolnośląskim Centrum Onkologii, które podlega urzędowi marszałkowskiemu, w którego zarządzie jest Jerzy Michalak. – Jerzy Michalak odebrał tak naprawdę szansę setkom kobiet na przebadanie się w kierunku m.in. raka szyjki macicy. Te pieniądze, które miały pójść na testy, poszły na jego kampanię bilbordową. Najlepszy przykład nieskuteczności tego typu akcji pokazuje fakt iż testy rozeszły się w ciągu pierwszych 2–3 dni. W tej chwili plakaty wiszą i promują jedynie Jerzego Michalaka – uważa Paweł Wróblewski, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego, Dolnośląski Ruch Samorządowy.

Politycy kilku opcji domagają się dymisji Jerzego Michalaka i jego rezygnacji ze startu w wyborach prezydenckich. W oświadczeniu radnych Prawa i Sprawiedliwości czytamy: Naszym zdaniem pojawienie się promujących zwalczenie raka szyjki macicy bilbordów z wizerunkiem lidera rządzącej regionem koalicji nieprzypadkowo zbiega się z trwającą we Wrocławiu kampanią prezydencką. – Jeśli to rzeczywiście tak wygląda, że fundacja założona przez ludzi podległych zawodowo panu Michalakowi wydała pieniądze, które zbierała na chorych na raka na to, żeby promować pana Michalaka, to parafrazując słowa pana Wagnera, nie ma w słowniku ludzi kulturalnych słów dostatecznie obelżywych, żeby określić tą sytuację – mówi Patryk Wild z Bezpartyjnych Samorządowców.

Sam Jerzy Michalak nie ma sobie nic do zarzucenia – Ta akcja jest skierowana do kobiet. W ten sposób staramy się budować pozytywny przekaz. Działania pozytywne, osiąganie pozytywnych efektów, skłanianie pań do działania jest zawsze dobrym działaniem.

Lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii nie komentują politycznego konfliktu. Zwracają jednak uwagę na wciąż zbyt niską świadomość Polek dotyczącą badań profilaktycznych. – My popieramy każdą formę zachęcania pacjentek do badań, do świadomości, że trzeba uczestniczyć w promowaniu własnego zdrowia – mówi ginekolog Michał Maciejewski.

Kampania „Wyzwanie 100” jest finansowana ze środków pochodzących od zewnętrznego darczyńcy, w niewielkim stopniu także ze środków własnych fundacji „Razem Wygramy”. Głównym celem naszej akcji jest przebadanie tysiąca kobiet pod kątem wirusa HPV i na ten cel jest przeznaczona większość pieniędzy – informuje Elżbieta Mika, koordynator akcji „Wyzwanie 100” z fundacji „Razem Wygramy”.

Organizatorzy zapowiadają, że ze względu na ogromne zainteresowanie akcja będzie kontynuowana.