Miał 23 lata, gdy został zatrzymany. Potem usłyszał wyrok – 25 lat za gwałt i morderstwo 15-letniej Małgosi z Miłoszyc. Śledczy mówili wtedy o mocnych dowodach – dziś już wiadomo, że od 18 lat Tomasz K. siedzi w więzieniu za zbrodnię, której nie popełnił. Sprawę ujawniła Gazeta Wrocławska, dziś odniósł się do niej marszałek senior Kornel Morawiecki.

Skandaliczne, że prokurator się przyznał, że nie przeczytał wtedy akt, ale z drugiej strony to, że sama prokuratura wzięła tę sprawę na warsztat i ją prześledziła jeszcze raz, to świadczy, że nasz wymiar sprawiedliwości ma w sobie pokłady, które ze sprawiedliwością mają sporo do czynienia – komentuje Kornel Morawiecki.

W trakcie dzisiejszej konferencji marszałek Kornel Morawiecki odniósł się do sprawy Tomasza K., który od 18 lat siedzi w więzieniu za zbrodnię, której nie popełnił. Prokuratura dysponując nowymi metodami badań dowodów jest przekonana o jego niewinności, sąd ma w najbliższym czasie podjąć decyzję w tej sprawie.

15-letnia Małgosia zginęła w sylwestrową noc w 1997 roku w Miłoszycach. Została brutalnie zgwałcona. Wznowione w 2016 roku na wniosek jej rodziny śledztwo wciąż trwa. Dzięki temu zarzuty gwałtu i zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem usłyszał Ireneusz M.