Złoci i srebrni medaliści Halowych Mistrzostw Świata w Birmingham zostali nagrodzeni przez marszałka województwa dolnośląskiego. Zawodnicy dostali po dziesięć oraz sześć tysięcy złotych. Dziś mistrzowie świata w sztafecie, którzy na co dzień trenują we wrocławskich klubach, zaprezentowali swoje trofea.

Karol Zalewski, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk oraz kończący bieg Jakub Krzewina – tak wyglądał „złoty skład” sztafety 4 x 400 metrów podczas tegorocznych Halowych Mistrzostw Świata. Oprócz złotego medalu Polacy pobili także rekord świata. – Od początku mieliśmy drugie miejsce, moim zadaniem było to drugie miejsce utrzymać. A udało się wygrać. Duża euforia! – mówi Jakub Krzewina, złoty medalista Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce 2018.

Walka o złoto trwała do ostatniej sekundy. Największym rywalem Polaków byli faworyzowani Amerykanie. – Wydawało się, że Amerykanie są poza zasięgiem. Oni sami tak myśleli, ale stało się inaczej. Pokrzyżowaliśmy ich plany oraz nasze plany, bo to nie srebro, ale złoto! – dodaje Łukasz Krawczuk, złoty medalista.

Trójka złotych medalistów na co dzień trenuje we wrocławskich klubach: WKS Śląsk Wrocław oraz AZS AWF Wrocław. Sukcesy osiągają dzięki ciężkiej, wieloletniej pracy. – Już 13 lat lekkoatletyki w moim wydaniu. Od kilku dobrych lat jest to zaangażowanie na 100%. To jest moje życie, moja praca – przyznaje Rafał Omelko.

Nagrodzone zostały też srebrne medalistki w sztafecie. Dwie zawodniczki z polskiej sztafety pochodzą z Wrocławia. – Emocje już trochę opadły, a właściwie dopiero teraz dochodzi, co się stało. Teraz dopiero jest radość z medalu – mówi Natalia Kaczmarek, srebrna medalistka.

Chętnych do uprawianie lekkiej atletyki nie brakuje. Na Dolnym Śląsku wciąż przybywa nowoczesnych hal sportowych. – 42 stadiony, a właściwie już 43 – stadion w Karpaczu. Ale oprócz samych stadionów realizujemy program „Lekkoatletyka dla każdego". W klubach naborowych na Dolnym Śląsku mamy ok. 1000 dzieci i młodzieży, która regularnie odbywa zajęcia – wylicza Zygmunt Worsa, Prezes Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Męska sztafeta już za kilka tygodni rozpoczyna przygotowania i treningi do sierpniowych Mistrzostw Europy w Berlinie.