Wracamy do historii niepełnosprawnego Piotra z Wrocławia, któremu na początku tygodnia złodzieje ukradli samochód. Policja wciąż poszukuje sprawców. Po dramatycznym apelu rodziny ruszyła zbiórka na zakup nowego pojazdu, aby Piotr mógł jeździć na rehabilitację.

31-letni Piotr od urodzenia cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Nie mówi i nie chodzi. Mimo niepełnosprawności jest radosny i uśmiechnięty. Ma wiele pasji: tworzy multimedialne prezentacje, interesuje się muzyką, uczył się tańczyć flamenco. – Lubię słuchać muzyki, jeździć nad morze i budować zamki z piasku na plaży – opowiada nam Piotr za pomocą komunikatora.

Na razie większość wyjazdów jest niemożliwa. W nocy z poniedziałku na wtorek spod domu złodzieje ukradli auto, na które rodzina wydała oszczędności całego życia. – Piotr jeździ na zajęcia. W tej chwili chodzi tylko dwa razy, bo więcej nie jesteśmy w stanie go dowozić. Ma trenerkę, która go dowozi, a jeśli byłoby to auto, to mógłby być co dzień wożony na zajęcia – zamartwia się Roman Jaroszek, ojciec Piotra.

Auta szukają rodzina i znajomi. Rozwieszają ogłoszenia, zamieszczają informacje w Internecie. Postępowanie prowadzi też policja. Funkcjonariusze apelują o kontakt – do osób, które mogą pomóc ustalić sprawców kradzieży lub miejsce, w którym znajduje się samochód.

– Piotr rozumie wszystko, bo jest w normie intelektualnej. Jedynie nie mówi, ale porozumiewa się za pomocą komunikatora. Też bardzo to przeżył. Pierwszą noc po kradzieży auta nie spał, zrywał się w nocy, krzyczał – mówi Dorota Sobulska-Jaroszek, mama Piotra.

Fundacja „Lepsze dni”, której Piotr jest podopiecznym, rozpoczęła zbiórkę na zakup nowego auta. Chętnych do pomocy jest wielu. Historia Piotra poruszyła wielu ludzi. Na naszym profilu post udostępniono ponad 1 tys. razy. – Naprawdę mamy bardzo dużo pozytywnego odbioru od ludzi i ludzie chcą pomóc, że nawet jeśli to auto się nie znajdzie, to każdy jakiś tam grosz do grosza dołoży, żeby jednak Piotruś miał lepiej w życiu – dodaje Natalia Diaków, kuzynka Piotra.

Jak pomóc?

Na zakup specjalistycznego auta przystosowanego do potrzeb Piotra potrzebnych jest kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pieniądze można wpłacać na indywidualny numer konta fundacji „Lepsze dni”:

mBANK O/Wrocław
Nr konta: 58 1140 1140 0000 2121 1000 1014
z dopiskiem: „darowizna na samochód, leczenie i rehabilitacje Piotra Sobulskiego”.

Osoby, które mogą pomóc ustalić sprawców, lub wiedzą, gdzie ukradzione auto się znajduje, mogą kontaktować się z rodziną Piotra pod numerem telefonu 605 033 525 lub z policją pod 997 albo 112.