W nocy złodzieje ukradli samochód niepełnosprawnemu Piotrowi z wrocławskiej Leśnicy. Mężczyzna jest załamany. Mówi, że stracił szansę na normalne życie. Na zakup auta przystosowanego do jego potrzeb rodzice wydali wszystkie oszczędności. Teraz apelują o pomoc.

31-letni Piotr nie mówi i nie chodzi. Porusza się na wózku inwalidzkim. Od urodzenia cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. – Piotr wymaga stałej rehabilitacji, leczenia. Wszystkie czynności życiowe muszę za niego wykonywać, pomagać mu we wszystkim, bo jest niesamodzielny – opowiada Dorota Sobulska-Jaroszek, jego matka.

Na citroena, przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych, rodzice Piotra wydali oszczędności całego życia. Brakujące pieniądze pożyczyli od rodziny. Kupionym miesiąc temu autem Piotr przejechał się tylko raz.

– Dzisiaj chciałem pojechać na zakupy i zauważyłem, że nie ma auta. Wyszedłem z domu, poszedłem na parking i niestety zobaczyłem puste miejsce – dodaje Roman Jaroszek, ojciec Piotra.

– Kiedy Piotrek pierwszy raz wyjechał tym samochodem, był taki szczęśliwy. Ale niestety dziś w nocy samochód nam ukradziono, zabrano Piotra nogi – bo ten samochód to jego nogi – zamartwia się pani Dorota.

Mimo niepełnosprawności Piotr stara się żyć aktywnie. Uczęszcza na zajęcia edukacyjne i społeczne. Jeździ na rehabilitację i leczenie. We wszystkim pomagają mu rodzice – oboje również z ograniczeniami ruchowymi. – To były jego nogi, a nasze kręgosłupy. Już było dużo lżej, nie trzeba było go dźwigać osiem, dziesięć razy dziennie na siedzenie, z siedzenia na wózek. Tak że kupiliśmy to auto, żeby sobie ulżyć – tłumaczy pan Roman.

Państwo Jaroszkowie sprawę zgłosili policji. Świadków kradzieży szukają też poprzez media i portale społecznościowe. – Apelujemy do sumienia tego złodzieja. Prosimy Cię bardzo: oddaj ten samochód, bo jest naprawdę niezbędny do życia. Bez niego nie damy sobie rady w życiu – ani my, ani Piotr – mówi pani Dorota.

Jak pomóc?

Osoby, które mogą pomóc ustalić sprawców kradzieży lub miejsce, w którym znajduje się samochód, mogą dzwonić do rodziców Piotra pod numer tel. 605 033 525.

Skradzione auto to ciemnoszary citroen berlingo z 2014 r. o numerze rejestracyjnym DW 5T683. Zginął dziś w nocy z ul. Pusteckiej na wrocławskiej Leśnicy.